• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه : نوزدهم ماه رمضان:ضربت خوردن امير المؤمنين عليه السلام

نوزدهم ماه رمضان

ضربت خوردن امير المؤمنين عليه السلام:

در 19 ماه رمضان سال 40 ه ق در نماز صبح در مسجد كوفه با شمشيرى مسموم به دست ناپاك ابن ملجم بر فرق مبارك امیرالمومنین عليه السلام ضربت وارد شد.
- در 13 ماه رمضان سال 40 ه ق حضرت مولى الموحدين على بن ابى طالب امیرالمومنین عليه السلام بعد از فارغ شدن از جنگ نهروان از شهادت خود خبر دادند.


(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 139. مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 213)
- در آن روز حضرت بر فراز منبر بعد از بيان كلماتى درر بار در حقايق اسلام، در آخر بيانات شريف خود، به فرزندشان امام حسن مجتبى عليه السلام فرمودند: تا امروز چند روز از ماه مبارك رمضان مى ‏گذرد ؟ امام مجتبى عليه السلام فرمودند: 13 روز گذشته است. از امام حسين عليه السلام پرسيدند: چند روز باقى مانده است ؟ امام حسين عليه السلام فرمود: 17 روز باقى مانده است. در اين هنگام امیرالمومنین عليه السلام دست به محاسن مبارك گرفتند و فرمودند: نزديك است اين موى من به خون سرم خضاب شود.
- در شب 16 ماه رمضان سال 40 ه ق امیرالمومنین عليه السلام در خواب پيامبر صلّى الله عليه و آله را ديدند، و آن حضرت به نزديك شدن ملاقاتشان در بهشت به امیرالمومنین عليه السلام بشارت دادند، و امیرالمومنین عليه السلام به دخترشان امّ كلثوم سلام الله عليها خبر دادند.
(ارشاد: ج 2، ص 15. الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 190)
- در شب نوزدهم امیرالمومنین عليه السلام روزه را در منزل امّ كلثوم سلام الله عليها افطار نمودند.
(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 242)
در شب 19 ماه رمضان سال 40 ه ق وردان و شبيب كه با ابن ملجم در شهادت امیرالمومنین عليه السلام همراه بودند، در حين درگيرى كشته شدند.
(نفائح العلام: ص 41)
- در سال چهلم گروهى از خوارج در مكه جمع شدند و بر كشتگان نهروان گريستند. سه نفر از آنان با هم پيمان بستند كه در يك شب امیرالمومنین عليه السلام، و عمروعاص و معاويه را بكشند.
ابن ملجم كشتن امیرالمومنین عليه السلام را بر عهده گرفت و وارد كوفه شد و با كمك قطام بنت اخضر كه ابن ملجم قصد ازدواج با او را داشت، و با همدستى شبيب بن بجره و وردان بن مجاله تصميم خود را عملى كرد.
- در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح، امیرالمومنین عليه السلام وارد مسجد شد و صداى نازنين ايشان به «يا ايها الناس، الصلاة» بلند شد.
سپس آن حضرت مشغول نماز شد. هنگامى كه در ركعت اول سر از سجده برداشت شبيب بر آن حضرت حمله ور شد، ولى شمشيرش خطا كرد. بلافاصله ابن ملجم لعنة الله حمله كرد و شمشير او فرق مبارك آن حضرت را شكافت و محاسن شريفش به خون فرق مباركش خضاب شد، صداى مباركش بلند شد: «بسم الله و بالله و على ملة رسول الله، فزت و رب الكعبة».
صداى جبرئيل بلند شد: «تهدمت و الله اركان الهدى و انطمست اعلام التقى و انفصمت العروة الوثقى، قتل ابن عم المصطفى، قتل الوصى المجتبى، قتل على المرتضى، قتله اشقى الاشقياء».

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم