فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه : سوم ماه رجب:شهادت امام هادى عليه السلام

سوم رجب

1 - شهادت امام هادى عليه السلام:

شهادت امام على النقى عليه السلام در سال 254 ه ق بنابر مشهور در سن 41 سالگى بوده است.

(توضيح المقاصد: ص 16. فيض العلام: ص 297. مسار الشيعه: ص 34. قلائد النحور: ج رجب، ص 22. بحارالانوار: ج 50، ص 117 - 192، ج 99، ص 596. مصباح كفع می : ج 2، ص 599. مصباح المتهجد: ص 741)

- مرحوم كلينى شهادت آن حضرت را در 26 جمادى الاخر نقل فرموده است.

(اصول كافى: ج 2، ص 551. كشف الغمة: ج 2، ص 375)

مشهور اين است كه آن حضرت 6 يا 8 سال و 5 ماه داشت كه پدر بزرگوار ايشان جواد الائمه عليه السلام به شهادت رسيدند، و آن حضرت به منصب كبراى امامت و خلافت عظمی رسيدند، و مدت امامت آن وجود شريف 33 سال بود.

(ارشاد: ج 2، ص 297)

ايام حيات امام هادى عليه السلام مصادف بود با خلافت بناحق مأمون، معتصم، واثق، متوكل، منتصر، مستعين، معتز لعنتة الله عليهم، و آخرالامر معتز آن حضرت را با زهر شهيد كرد.

- مدت عمر مبارك آن حضرت 41 سال و چند ماه بود.

(ارشاد: ج 2، ص 297)

- 13 سال در مدينه اقامت فرمودند و بقيه ايام امامت خويش را به اجبار متوكل در سامرا بودند. حاكم مدينه به متوكل نوشت كه اگر تو را به مكه و مدينه حاجتى است على بن محمّد عليه السلام را از اين ديار بيرون ببر كه همه را مطيع خود ساخته است. در مدينه اسباب اذيت و اضرار به آن حضرت را به دستور متوكل زياد كردند، تا زمانى كه آن حضرت را به سامرا بردند و جسارتها كردند، تا اينكه معتز آن حضرت را شهيد كرد.

امام عسكرى عليه السلام غسل و كفن و نماز بر آن حضرت را انجام داد، و بعداً در ظاهر اين امر توسّط ديگران انجام شد و ايشان را در منزل خود در مكان فعلى حرم مطهر دفن نمودند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir