• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقویم شیعه:10 ربيع الاول:ازدواج پیامبر صلّى الله عليه و آله با حضرت خديجه

10 ربيع الاول
1 - ازدواج پیامبر صلّى الله عليه و آله با حضرت خديجه عليه السلام:

پيامبر صلّى الله عليه و آله 15 سال قبل از هجرت با حضرت خديجه كبرى سلام الله عليها ازدواج نمودند.


(فيض العلام: ص 211. قلائد النحور: ج ربيع الاول، ص 67. منتخب التواريخ: ص 20. زاد المعاد: ص 344. مصباح المتهجد: ص 732. بحار الانوار: ج 95، ص 357)
از احاديث شيعه و اخبار عامه معلوم می ‏شود كه حضرت خديجه بنت خويلد بن اسد، در علم و اطلاع به كتب آن زمان معروف بوده است. او از زنان قريش، علاوه بر كثرت اموال و املاك و تجارتى كه داشت، به عقل و كياست نيز مزيّت داشت و در آن زمان او را طاهره ، مباركه، سيده نسوان و ملكه تطحاء می ‏گفتند. او از كسانى بود كه انتظار قدوم پيامبر صلّى الله عليه و آله را می ‏كشيد و هميشه از علما علائم نبوّت آن حضرت را جويا می ‏شد.
هنگامی كه خدمت پيامبر صلّى الله عليه و آله شرفياب شد، اول از مهر نبوّت سؤال كرد و آن را زيارت كرد و اشعار فصيح او در مدح رسول گرامی اسلام صلّى الله عليه و آله و كمال محبتش به آل عبدالمطلب مشهور است كه كاشف از علم و ادب و محبّت اوست. در همان روزى كه آن حضرت مبعوث به رسالت شد جناب خديجه سلام الله عليها ايمان آورد.
حضرت خديجه سلام الله عليها از مال خويش و ميراثى كه به او رسيده بود به صورت مضاربه تجارت می ‏نمود. چندى نگذشت كه از بزرگان تجّار شد به گونه‏اى كه هشتاد هزار شتر زير بار تجارت او بودند و هر روز اموال او زيادتر می ‏شد. بر بام خانه او قبّه‏اى از حرير سبز با طنابهاى ابريشم با تمثالى چند بود كه اين علامت جلالت آن مخدره بود. افراد زيادى مانند عقبة بن ابى معيط و ابن ابى شهاب كه هريك چهارصد كنيز و غلام و خدمتكار داشتند، و ابوجهل و ابوسفيان و ديگر بزرگان عرب آن روز به خواستگارى آن حضرت آمدندولى آن حضرت قبول نفرمودند. سرانجام خود حضرت خديجه سلام الله عليها، پيشنهاد ازدواج به پيامبر صلّى الله عليه و آله دادند و اين ازدواج با آداب و مراسم خاصّى انجام شد.
خداوند دو پسر به نامهاى قاسم و عبدالله كه به آنها طيّب و طاهر هم می ‏گفتند، و چهار دختر به نامهاى امّ كلثوم و زينب و رقيه و فاطمه عليهم السلام به آن دو بزرگوار عنايت فرمود.
در كرامت و بزرگوارى ايشان همين بس كه آن حضرت مادر حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها امّ الائمة المعصومين عليهم السلام و همسر امير المؤمنين عليه السلام و جدّه حضرات معصومين عليهم السلام است.
حضرت خديجه سلام الله عليها بيست و چهار سال و يك ماه با پيامبر صلّى الله عليه و آله زندگى كرد، و تا آن حضرت زنده بود پيامبر صلّى الله عليه و آله همسر ديگرى اختيار نفرمود. همچنين حضرت خديجه عليهماالسلام جميع اموال خود را به پيامبر صلّى الله عليه و آله واگذار كرد.
عايشه می ‏گويد: كمتر اتفاق می ‏افتاد كه پيامبر صلّى الله عليه و آله از خانه بيرون رود و خديجه را به خير ياد نكند، چندانكه يك روز آتش حسد من مشتعل شد و گفتم: يا رسول الله ، تا كى خديجه را ياد می ‏كنى؟ او پيرزنى بيش نبوده! خداوند بهتر از او (منظور خودش بوده) به تو مرحمت كرده، پيامبر صلّى الله عليه و آله از سخن من در غضب شد و فرمود: نه به خدا قسم بهتر از خديجه سلام الله عليها نصيب من نشده. به من ايمان آورد هنگامی كه مردم كافر بودند، و تصديق نبوّت من نمود در وقتى كه مردم مرا تكذيب می ‏كردند، و اموال خود را در اختيار من گذارد در وقتى كه مردم مرا از خود دور می ‏كردند. خداوند متعال از خديجه به من فرزندانى روزى كرد و رحم تو را عقيم قرار داد.
(رياحين الشريعة: ج 2، ص 202، 207، 211)

2 - مرگ داود بن على حاكم ظالم مدينه:

داود بن على عموى سفاح در مدينه در دهم ربيع الاول به دعاى امام صادق عليه السلام هلاك شد، چه اينكه داود بن على فرمان داد معلى بن خنيس را كه از اصحاب امام صادق عليه السلام بود شهيد كردند.
(مصباح المتهجد: ص 732. زاد المعاد: ص 344. قلائد النحور: ج ربيع الاول، ص 67)

3 - مرگ مالك بن انس:

در اين روز در سال 179 ه’ مالك بن انس اصبحى، رئيس فرقه مالكى از مذاهب اربعه اهل سنّت از دنيا رفت و در بقيع دفن شد. از خصوصيّات او اينكه مدت سه سال بعد از مرگ پدرش در شكم مادر بود و بعد از سه سال به دنيا آمد!!؟
(روضات الجنات: ج 7، ص 224)

4 - اولين روز خلافت غاصبانه معاويه:

در اين روز معاوية ابى سفيان در سال 41 ه’ خود را به خلافت نشاند، و از مردم بيعت گرفت و او اولين خليفه بنى اميّه بعد از عثمان بود. (منتخب التواريخ: ص 7)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم