فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

نهم صفر: شهادت عمار و خزيمة و جنگ نهروان

نهم صفر
1 - شهادت عمار و خزيمة:

در اين روز در سال 37 ه’ عمار ياسر به سن 93 سالگى و خزيمة بن ثابت در جنگ صفين به شهادت رسيدند.


(توضيح المقاصد: ص 16. فيض العلام: ص 189. مراقد المعارف: ج 2، ص 100)
پدر عمار جناب ياسر بن عامر است، و او اول مردى در اسلام بود كه در مكه به دست مشركين به شهادت رسيد. مادر عمار جناب سميّه بود كه بر اذيت كفار مكه صبر فراوان كرد، و اولين زن شهيده در اسلام بود كه به دست ابوجهل به شهادت رسيد.
اما عمار را ابوالعاديه و ابوحواء سكسكى شهيد كردند. زمانى كه خبر به امير المؤمنين عليه السلام رسيد بسيار محزون شد و بر بالين عمار آمد و سر او را بر زانو نهاد و با حزن و اندوه فراوان اشعارى در بى وفائى دنيا و دورى از دوستان قرائت فرمود. سپس فرمود: «انا لله و انا اليه راجعون. هر كس بر قتل عمار غنگين نباشد او را از مسلمانى بهره‏اى نيست. بهشت نه يك بار بلكه بارها بر عمار واجب شده است».
(تتمة المنتهى: ص 27 26)

2 - جنگ نهروان:

در نهم صفر سال 39 ه’ فتح نهروان واقع شد، و ذوالثديه رئيس خوارج به جهنّم واصل شد.
(بحار الانوار: ج 56، ص 138. مناقب ابن شهر آشوب: ج 3، ص 220)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir