حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : بیستم ماه ذي الحجه:خروج ابراهيم بن مالك اشتر براى جنگ با ابن زياد

بیستم ذى الحجة

1 - خروج ابراهيم بن مالك اشتر براى جنگ با ابن زياد:

هنگا می كه كوفه را جناب مختار رحمة الله از قتله سيّد الشّهداء عليه السلام پاك كرد، در اين روز ابراهيم بن مالك اشتر با 12000 يا به روايت ابن نما با كمتر از 20000 نفر براى جنگ با ابن زياد از كوفه خارج شد و مختار به مشايعت او رفت. لشكر ابراهيم تا كنار نهر خازر در پنج فرسخى موصل رفت، و آن مكان را لشكرگاه كرد. عبيدالله به موصل آمد و آنجا را با سى هزار يا هشتاد هزار سواره تصرّف كرد و آماده جنگ با لشكر ابراهيم شدند.

شبى كه فردايش جنگ شروع می شد، خواب به چشمان ابراهيم بن مالك نيامد و اين كلمات را بارها براى لشكرش تكرار كرد: «ايها الناس، شمائيد انصار دين و شيعه أميرالمؤمنين عليه السلام، و اين است عبيدالله بن مرجانه قاتل حسين بن على عليه السلام. اين است كه پسر فاطمه زهرا سلام الله عليها را از جرعه ‏اى آب منع كرد در حالى كه عيالات و اطفال او فرياد «العطش» می زدند. او بود كه مانع شد كه پسر پيامبر صلّى الله عليه و آله به جائى برود، و اطراف او را گرفتند تا با لب تشنه شهيدش كردند و عيالات او را مانند كنيزان بر شتران سوار كرده به شام بردند. به خدا قسم فرعونيان با بنى اسرائيل نكردند آنچه اين ملاعين با ذريّه پيامبر صلّى الله عليه و آله كردند».

سپس ابراهيم دعا كرد كه خداوند نصرت و پيروزى را نصيب ما فرمايد، چون ما براى خونخواهى اهل بيت پيامبر صلّى الله عليه و آله غضب كرده ‏ايم.

صبح قسمت هاى مختلف لشكر و پرچم‏ ها را بازديد نمود و جنگ آغاز شد. سرانجام بعد از چند روز جنگ، و فرار لشكر عبيدالله بن زياد در روز عاشوراى سال 67 ه ق عبيدالله به دست ابراهيم بن مالك اشتر نخعى به دركات جهنّم شتافت و سر او را براى مختار فرستادند.

(بحار الانوار: ج 45، ص 380 - 384. فرسان الهيجاء: ج 2، ص 235 - 238)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.