حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :22 جمادى الثانى:مرگ ابوبكر

22 جمادى الثانى

1 - مرگ ابوبكر:

در شب سه شنبه 22 جمادى الثانى در سال 13 ه’ عبدالله بن عثمان معروف به ابوبكر بن ابى قحافه در سن 67 سالگى، از اين جهان به سوى سزاى اعمالش رخت بربست.

(تتمة المنتهى: ص 10. تاريخ الخلفاء: ص 81. فيض العلام: ص 279. بحار الانوار: ج 29، ص 521)

به قولى مرگ ابوبكر در 27 جمادى الثانى بوده است.

(مسار الشيعة: ص 32. العدد القوية: ص 343. مصباح كفع می : ج 2، ص 598. مصباح المتهجد: ص 732. بحار الانوار: ج 95، ص 200)

او مدت دو سال و بيست و دو روز غاصب خلافت بود، و اولين كسى بود كه بعد از شهادت پيامبر به انتخاب اعضاى سقيفه بنى ساعده خليفه شد. انتخاب ابوبكر به گونه ‏اى بى حساب بود كه عمر با آنكه خود گرداننده برنامه سقيفه بود مي‏‏گويد: «بيعت با ابوبكر امرى بدون تدبير و مشورت و دقت بود، مثل زمان جاهليّت، كه خداوند مسلمانان را از شر آن محفوظ داشت. هركس چنين كارى را تكرار كند او را بكشيد».

(الغدير: ج 5، ص 370. صحيح بخارى: باب رجم الحبلى، ح 6681. مسند احمد: حديث 393. سيرهابن هشام: ج 4، ص 308)

اهل سنّت در علّت مرگ او نوشته ‏اند: ابوبكر در روز دوشنبه 7 جمادى الاخر غسل كرده بود، و آن روز هوا سرد بود. به اين دليل سرما خورد و تب كرد، و 15 روز اين تب ادامه داشت، و به نماز نمي‏رفت، تا در شب سه شنبه 22 جمادى الاخر بعد از آنكه خلافت را به عمر واگذار كرد، مرد.

(تاريخ الخلفاء: ص 81. بحار الانوار: ج 29، ص 521)

قبل از وفات عثمان را براى نوشتن وصيت نامه‏ اى در باره خلافت طلب كرد كه امر خلافت بعد از ابوبكر با عمر بن خطاّب باشد. او كلمه‏ اى گفت و بيهوش شد، و بقيه را عثمان از پيش خود نوشت كه امر خلافت با عمر است. ابوبكر به هوش آمد و عثمان را دعا كرد كه آنچه او مي‏خواسته نوشته است.

(شرح ابن ابى الحديد: ج 1، ص 165)

بايد پرسيد: چرا هنگامی كه پيامبر در روزهاى آخر عمر كاغذ و قلم خواست تا وصى بعد از خود را بهامر خداوند معين كند نسبت هذيان به آن مقام معظم دادند ؟

ابوبكر هنگام مرگ كلماتى گفت. از جمله اينكه: «كاش تفتيش خانه فاطمه و على عليهماالسلام نمي‏كردم».

(مروج الذهب: ج 2، ص 308. تتمة المنتهى: ص 10. الامامة و السياسة: ج 1، ص 18. سبعة من السلف: ص 77. تاريخ طبرى: ج 4، ص 52. ميزان الاعتدال: ج 2، ص 215)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.