• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 554

جمعه, 10 آذر 1396 10:55

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

با عنایات خاصه ی امام رئوف حضرت رضا علیه آلاف التحیة و الثناء جلسه ی یازدهم از دوره ی تربیت مبلّغ غدیر، در تاریخ 95/6/4، بیست و یکم ذی القعده سال 1437  ساعت 30 : 8 الی 12 ظهر درمسجد رضوی برگزار گردید.

 

این هفته غدیرستان میزبان استاد ارجمند و مولف گرانقدر  حجت الاسلام علی اکبر مهدی پور زیدعزه بودند. استاد بزرگوار نکات جالبی را برگرفته از اثر تالیفی خویش با عنوان «غدیر در گذر تاریخ» برای غدیرپژوهان مطرح نمودند و تازه های زیادی در این رابطه را به گوش مستمعین رساندند.

کلام آغازین این بود که غدیر یکی از هزاران فضائل امیرمومنان علی علیه السلام و مهمترین آن هاست. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَی جَعَلَ لِأَخِی عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ علیه السلام فَضَائِلَ‏ لَا تُحْصَی‏ کَثْرَةً؛ به راستی خداوند متعال برای برادرم علی بن أبی طالب فضائلی قرار داده است که از بس زیادند به شمار نمی آیند». در طول تاریخ دوستان به خاطر ترس و تقیّه و دشمنان از روی حقد و کینه فضائل امیرمومنان علی علیه السلام را پنهان وکتمان نمودند.باز هم فضائل امیرمومنان علیه السلام آفاق را پر کرده است.

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

استاد بزرگوار شواهد و مدارک فراوانی بر حديث ولايت (يعنی غدير خم) از کتب مخالفين آوردند. طبق آن چه در عصر ما موجود است، از يکصد و بيست هزار نفری که در سرزمين غدير حضور داشتند، از هر هزار نفر تنها يک فرد اين حديث را نقل کرده، يعنی هم اکنون 120 طريق برای حديث ولايت داريم و اين به خاطر ترس و وحشتی بوده که در آن زمان ها وجود داشته است.

يکی ديگر از نکات مطرح شده ی استاد، اهمیت موضوع «جشن غدير» و «دهه ی غدير» بود که توسّط آيات کريمه و روايات أهل بيت عليهم السلام به روشنی اثبات و بيان گرديد.

در طول بحث به طور مستقیم یا غیر مستقیم شبهاتی را پاسخ دادند که از جمله این بود که آیا اشکال ندارد که در مجالس جشن و شادی أهل بیت علیهم السلام یادی از مصیبت ایشان بکنیم و مردم را بگریانیم؟ جواب کوتاه حضرت استاد اجمالا این بود که اگر این کار اشکال می داشت، امام معصوم علیه السلام دعای ندبه را که مشتمل بر ذکر مصیبت است، در چهار عید بزرگ شیعیان یعنی جمعه، فطر، قربان و مهمتر از آن عید غدیر، توصیه نمی فرمود.

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

بخشی از بیانات استاد در مظلومیّت شخص و شخصیّت امیر غدیر علیه السلام این بود که یک دانشمند غربی به نام ویلیام جیمز گفته است: «اگر یک بار دیگر علی علیه السلام به دنیا برگردد، و بر فراز منبر کوفه قرار گیرد، ما غربی ها مسجد کوفه را پر می کنیم، و به شما شرقی ها اجازه ورود نمی دهیم چون شما قدر علی را ندانستید». هزار و اندی سال، نهج البلاغه در خانه ی ماست، و هیچ بهره ای از آن نبرده ایم.

در قسمت های پایانی کلام، مولف شهیر استاد مهدی پور، بحث هایی پیرامون آداب و اعمال غدیر، نام های مختلف غدیر و شرح معنای آن ها، و عظمت غدیر نسبت به اعیاد دیگر ارائه نمودند. همچنین فرمودند که علاوه بر خطبه ی رسول خدا صلی الله علیه و آله در روز غدیر، امیرمومنان علی علیه السلام و حضرت رضا علیه السلام هر کدام در این عید خطبه ای ایراد فرمودند و این دو امام همام از بانیان و برگزار کنندگان جشن غدیر بوده اند.

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

همچنین در اثناء بحث، مدير مسئول موسسه فرهنگی هنری غديرستان، حجت الاسلام حاج محمد رضا شريفی تذکراتی پيرامون نحوه و زمان برگزاری امتحان پايان دوره، کارگاه آموزشی غدير و ديگر برنامه های مربوطه دادند.

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

همچنین مداح و شاعر أهل بیت علیهم السلام جناب آقای حاج امیرحسین ایزدی، ذکر توسّلی به حضرت رضا علیه السلام داشتند و دل های غدیر پژوهان و مبلغان غدیر را با حرم مقدّس سلطان عالم، امام رئوف حضرت رضا علیه السلام متّصل نمودند و دعای عمومی و پایانی همه این بود که خدایا به حقّ امام رضا علیه السلام ما را در امر غدیر امیرالمومنین علیه السلام بیش از پیش موفق بدار.

جلسه ی یازدهم استاد علی اکبر مهدی پور

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم