• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع دهم :فضائل امیرالمومنین علیه السلام درخطبه غدیر"صفحه دوم" (فضیلت نهم : حفظ جان پیامبر صلی الله علیه وآله در موقعیتهای مختلف از جمله لیله المبیت )

اگر خوب در ذات این عمل بنگریم، می بینیم که آرمیدن امیرالمومنین علی (علیه السلام) در لیلة المبیت نیز همچون ضربه ی وی در جنگ خندق افضل عبادات جنّ و انس است، زیرا نفس این عمل- که منجرّ به حفظ جان پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) شد- در حقیقت زمينه ساز پیروزی اسلام و گسترش آن در تمام جهان گشت. بنابر اين می توان گفت اگر عبادت تمام انس و جن در طول تاریخ را در یک کفه ترازو قرار دهیم و خوابیدن علی (علیه السلام) در لیلة المبیت را در کفه ی دیگر، باز عمل علی (علیه السلام) بر اعمال تمام جنّ و انس برتری دارد. آن قدر اميرالمومنين علی (علیه السلام) با اين کار نزد خداوند قدر و منزلت يافته اند که به پاس هر نفس در آن شب و به آبروی ايشان هزاران نفر روز قيامت شفاعت می شوند و به بهشت می روند. (5)


در جنگ احد بر اثر فداکاری ها و شجاعت هايی که اميرالمومنين علی علیه السلام در دفاع از وجود شريف خاتم الأنبياء صلی الله علیه وآله و حفاظت از آن حضرت نشان داد، جراحت های زيادی بر بدن مبارکش رسيد، اين در حالی بود که ديگران (عمر و ابوبکر و عثمان) فرار کرده بودند و پيامبر صلی الله علیه واله فرمود: يا علی! آيا می شنوی که از آسمان مدح تو را می کنند. يکی از ملائکه به نام رضوان می گويد: «لا سيف إلا ذو الفقار و لا فتی إلا علی». اميرالمومنين علی می فرمايد: از خوشحالی گريستم و خداوند سبحان را بر اين نعمت حمد کردم. (6)

منابع:

1.فرازی از خطبه غدیر
2.البقرة: 207
3.استخراج مطلب از چند روايت امالى شيخ طوسى، ج‏2، ص: 139 – ترجمه حسن زاده با تصرّف - شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏1، ص: 123 – 131
4. شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏1، ص: 123)
5.اشاره به روايتی است در بحار الأنوار
6.ارشاد، ج 1، ص 87 به نقل از تقويم الشيعه

برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

کنگره علمی غدیر