• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع دهم : فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر(قسمت هفتم: فضیلت علم)

پیامبر صلی الله علیه وآله در فرازی از خطبه غدیر فرمودند:
«مَعَاشِرَ النَّاسِ! إِنَّ اللهَ قَد أَمَرنِي وَ نَهَانِي، وَ قَد أَمرتُ عَلِيًّا وَ نَهيتُهُ فَعَلِمَ الاَمرَ وَ النَّهيَ مِن رَّبِّهِ عَزَّوجلّ، فَاسمَعُوا لِأمرِه تَسلَمُوا،......»
اي مردم! به درستي كه خداوند مرا امر و نهي فرمود، و من هم علي (علیه السلام) را امر و نهي نمودم، از اين رو علي (علیه السلام) اوامر و نواهي را از سوي پروردگار عزّوجلّ مي داند. پس دستور او را بشنويد تا سالم بمانيد، فرمانپذير او باشيد، تا هدايت گرديد. از نهي او اجتناب كنيد تا رشد يابيد و به خواسته و میل او بشتابيد و بپرهيزيد از اين كه راه هاي ديگر شما را از مسير او دور نكنند.»
آري علي علیه السلام از همان آغاز بعثت با پيامبر صلی الله علیه وآله وسلم همراه بود و چيزي نبود که از پيامبر صلی الله علیه وآله نياموخته باشد.


علي علیه السلام دست پرورده و تربيت يافته ي پيامبر صلی الله علیه واله است.
اصبغ بن نباته گويد: چون على علیه السلام بر سرير خلافت (ظاهرا بعد از 25 سال محروميّت) نشست و مردم با آن حضرت بيعت كردند، به سوى مسجد بيرون آمد در حالى كه عمامه رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم را بر سر بسته و برد رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم را پوشيده و نعلين رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم را در پا كرده و شمشير پيامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم را حمائل نموده بود، پس بر منبر بالا رفت و با تمكّن و استقلال بر بالاى آن نشست، بعد از آن انگشتانش را شبكه کرد و آنها را دَرهم برد..... و فرمود:
اى گروههاى مردمان از من بپرسيد پيش از آنكه مرا نيابيد (و از دست دهيد).......
از من بپرسيد زيرا كه علم اولين و آخرين‏ در نزد من است بدانيد و آگاه باشيد به خدا سوگند كه ....... هر آينه اهل تورات را فتوى دهم به تورات ايشان تا آنكه تورات گويا شود و بگويد كه على راست گفته و دروغ نگفته، هر آينه شما را فتوى داد به آن چه خدا در من فرو فرستاده است.
و اهل انجيل را فتوى دهم به انجيل ايشان، تا آنكه انجيل به سخن در آيد و بگويد كه على راست گفت و دروغ نگفت هر آينه شما را فتوى داد به آنچه خدا در من فرو فرستاده است.
و اهل قرآن را فتوى دهم به قرآن ايشان تا آنكه قرآن سخن كند و بگويد كه على راست گفت و دروغ نگفت و هر آينه شما را فتوى داد به آنچه خدا در من فرو فرستاده و شما در شب و روز قرآن را ميخوانيد پس آيا در ميان شما كسى هست كه بداند آنچه را كه در آن نازل شده و اگر يك آيه در كتاب خداى عز و جل نمي بود، هر آينه شما را خبر ميدادم به آنچه اتفاق افتاده و اتفاق مي افتد و آنچه رخ خواهد بود تا روز قيامت و آن آيه اين است كه‏ «يَمْحُوا اللَّهُ ما يَشاءُ وَ يُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْكِتابِ‏».
بعد از آن حضرت فرمود كه از من سؤال كنيد پيش از آنكه مرا نيابيد، پس سوگند به آن خدائى كه دانه را شكافته و بندگان را آفريده كه اگر مرا سؤال كنيد از آيه به آيه كه در شب نازل شده يا در روز فرود آمده و از مكى و مدنى و سفرى و حضرى آن كه در مكه يا مدينه و در سفر يا حضر نازل شده و از ناسخ و منسوخ و محكم و متشابه آن و از تأويل و تنزيل آن هر آينه شما را خبر دهم‏ (اسرار توحيد / ترجمه التوحيد للصدوق، ص: 350)

در روايتي آمده است که ابن كوّاء از حضرت پرسيد: پس آنچه نازل می شد در حالى كه تو غائب بودى چه می ‏شود؟
فرمود: بلى، آنچه من در آنها غايب بودم نبيّ مکرّم صلی الله علیه واله برايم حفظ می ‏كرد، و آنگاه كه نزد او می آمدم می فرمود: «يا على، خداوند بعد از تو اين مطالب را نازل كرد»، و آنها را برايم می ‏خواند تا من هم مى‏ خواندم، و مى ‏فرمود: «تأويل اينها چنين است» و آن را به من مى ‏آموخت. أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 479
به راستي تنها اميرالمومنين علي علیه السلام شاگرد و وارث علم رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بوده است، چنانچه خطاب به علي علیه السلام بارها فرمودند:
«يَا أَبَا الْحَسَنِ أَنْتَ وَارِثُ عِلْمِي؛ اي ابوالحسن! تو وارث علم من هستي».
الأمالي (للطوسي)، النص، ص: 492.

ادامه دارد...

برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

روزشمار غدیر
کنگره علمی غدیر