غدیر
  • 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع دهم: فضائل امیرالمومنین علیه السلام در خطبه غدیر(قسمت اول: مقدمه)

بزرگترین فضیلت امیرالمومنین علیه السلام، انتصاب ایشان در روز غدیرخم به جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله از طرف خداوند است و این فضیلت را پیامبر اسلام در روز غدیر با عبارت «من کنت مولا فهذا علی مولاه» واضح نمودند و با بردن نام ایشان به امر الهی ، شایسته ی مقام امامت و رهبری بعد از خویش را به صورت علنی معرفی نمودند

و این اعلان عمومی در غدیر در اصل اعلان بزرگترین فضیلت علی علیه السلام بوده و آنحضرت در ضمن بیان این فضیلت بزرگ، اذهان عمومی را متوجه دیگر فضائل آن حضرت نیز نموده اند و چون از قبل مردم با این فضائل آشنا بوده اند آوردن این فضائل در کلام خطیب غدیر بمنزله متوجه نمودن بیشتر مخاطبین با شخصیت امیرالمومنین علیه السلام بوده و اینکه احدی غیر از او این فضائل را دارا نیست و همچنین مقدمه ای برای اینکه مولا و صاحب اختیار شما که در عبارت «فعلی مولاه» معرفی می کنم این خصوصیات را دارا است. البته دقت در این نکته لازم است که انتصاب امام از طرف خداوند می باشد و هرکه را خداوند معرفی کند مردم باید بدون چون و چرا پذیرفته و اطاعتش را برخود به امر الهی واجب بدانند و اینکه او دارای چه فضائل و چه خصوصیاتی است مرحله بعد خواهد بود و در انتخاب خداوند و اطاعت از امام معرفی شده هیچ گونه شک و تردیدی در خود راه ندهند. پیامبر صلی الله علیه و آله برای اتمام حجت بعضی از سوابق و فضائل آن حضرت را بر شمرده و در انتهای خطبه نیز میفرمایند:
«مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّ فَضائِلَ عَلی بْنِ أَبی طالِبٍ عِنْدَالله عَزَّوَجَلَّ - وَ قَدْ أَنْزَلَهافِی الْقُرْآنِ - أَکثَرُ مِنْ أَنْ أُحْصِیها فی مَقامٍ واحِدٍ؛ ای مردم! فضائل علی بن ابیطالب نزد خداوند –که آنها را در قرآن نازل فرموده- بیش از آن است که در یک مجلس برشمرم.»
پیامبر صلی الله علیه و آله با بیان این عبارات و در انتهای خطبه مردم را متوجه این موضوع میکنند که امامی که از طرف خداوند به شما معرفی کرده ام دارای فضائل زیادی است و این فضائل را در یک جلسه در روز غدیر و دراین خطبه نمی توانم برای شما شمارش نمایم.

نتایج حاصل از این موضوع:

1- همراه با تبلیغ و بیان اصل واقعه ی غدیر و انتصاب امیرالمومنین علیه السلام به امر الهی باید به سیره پیامبر صلی الله علیه واله عمل کرده و فضائل آن حضرت را برای مردم بازگو نمائیم.

2- بیان این فضائل برای کسانیکه قبول ولایت نموده اند ایجاد نورانیت در قلب نموده و عشق و محبتشان به صاحب غدیر بیشتر خواهد شد.

3- بیان این فضائل برای کسانیکه غدیر به آنها نرسیده و دارای فطرت نورانی هستند در هر فرقه ای باعث تمایل انها به مکتب تشیع و آماده سازی قبول ولایت خواهد شد و برای معاندین و منکرین باعث اتمام حجت بیشتر و دلیلی بر بی محتوا و بی فضیلت بودن غاصبان خلافت خواهد داشت.
دامه دارد...

برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

تذکر:
در قسمت های بعدی از موضوع دهم، فضائل بیان شده توسط پیامبر صلی الله علیه وآله برای امیرالمومنین علیه اسلام در خطبه غدیر را تک تک بیان و به شرح آن خواهیم پرداخت.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

غدیر