• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع 6: مفهوم امامت

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیان آیه تبلیغ، آیه 67 سوره مائده «يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ» و تبیین آن، علت اجتماع در سرزمین غدیر خم را، ابلاغ و معرفی امامان منصوب از طرف خداوند دانسته و در ادامه مردم را متوجه موضوع بسیار مهمی در مورد مفهوم امام می‌نمایند و اینگونه می فرمایند: «....فَاعْلَمُوا مَعاشِرَ النّاسِ ذالِکَ فیهِ وَافْهَموهُ وَاعْلَمُوا أَنَّ الله قَدْ نَصَبَهُ لَکُمْ وَلِیّاً وَإِماماً فَرَضَ طاعَتَهُ عَلَی الْمُهاجِرینَ وَالْأَنْصارِ....»


«....ای مردم! این مطلب را در مورد علی علیه السلام بدانید و آن را بفهمید و بدانید که خداوند او را سرپرست و پیشوای شما قرار داده و اطاعتش را بر همه مهاجرین و انصار و...»
یعنی امام به معنای کسی است که از طرف خداوند منصوب شده و اطاعتش بر همگان واجب است.

نتایج حاصل از این موضوع:
1. بیان واژه واعْلَمُوا «بدانید» و تکرار آن در این فراز نشان دهنده این مطلب است که اولا؛ دانستن و اطلاع رسانی موضوع انتصاب امامان غدیر از طرف خداوند و واجب بودن اطاعت شان «مُفْتَرَض الطاعه» بر همگان لازم است.
ثانیا؛ به خاطر همین امر تعلیم و تعلّم دروس غدیر شناسی و امامت و تشکیل کلاسهای درسی در این مورد برای دانستن مردم لازم است.

2. آوردن واژه وَافْهَموهُ «بفهمید» در اینجا پس از واژه واعْلَمُوا «بدانید» بدین معناست که اولا؛ دانستن کافی نخواهد بود و باید ولایت درک و فهمیده شود و به مرحله اجرا در بحث اطاعت و فرمان برداری برسد. ثانیا؛چون مخاطبین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در روز غدیر طبق فرمایش ایشان که فرمودند: «لِعِلْمي بِقِلَّةِ الْمُتَّقينَ وَ كَثْرَةِ الْمُنافِقينَ» اکثرا منافق بوده اند، لذا آن حضرت میخواهند آنها را مخاطب قرار داده و بگویند این مطلب را بفهمید و درک کنید و مخالفت نکنید.

3. تکرار واژه واعْلَمُوا «بدانید» و همچنین آوردن واژه وَافْهَموهُ «بفهمید» و «أَنَّ» دلالت بر تاکید و مهم بودن دانستن و فهمیدن مفهوم امام است که کسی از پیش خود در تعریف مفهوم امام جلوتر از پیامبر صلی الله علیه و آله و روایات وارده از اهل بیت علیهم السلام نباشد.

4. وسعت و دایره اطاعت از امام منصوب در غدیر، همه اقشار مردم را در بر گرفته و در اطاعت از امام فرقی بین رئیس و مرئوس و بزرگ و کوچک و سیاه و سفید نخواهد بود و هر کس هر کجا زندگی میکند باید مطیع امام منصوب از طرف خداوند یعنی امیرالمومنین علیه السلام و یازده فرزند ایشان تا به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.
برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

روزشمار غدیر