• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع ۵: رضایت خداوند از ابلاغ پیامبر صلی الله علیه و آله

پیامبر صلی الله علیه و آله در روز غدیر خم پس از ابلاغ آنچه از طرف خدا در مورد امیرالمومنین علی علیه السلام نازل شده بود مهر رضایت پروردگار رادرآیه 3 سوره مائده ، بر رسالت خویش مشاهده نموده و آنحضرت ابلاغ ولایت را باعث رضایت و عدم آن را موجب ابطال زحمات ۲۳ ساله خویش دانسته و می‌فرمایند: «...وَکُلُّ ذالِکَ لایَرْضَی الله مِنّی إِلاّ أَنْ أُبَلِّغَ ما أَنْزَلَ الله إِلَی فی حَقِّ عَلِی....» «..و همه اینها خدا را از من راضی و خشنود نمی گرداند مگر آنکه آنچه به سوی من در مورد حق علی علیه السلام نازل فرموده ابلاغ کنم...»


چقدر این ابلاغ ولایت و انتصاب امیر المومنین علیه السلام به امر الهی مهم است که خداوند اعلان آن را به مردم موجب رضایت خویش میداند و با آن دین خویش را کامل کرده و نعمت را تمام.

نتایج حاصل از این موضوع:
1. پیامبر هدفی جز اطاعت و جلب رضایت پروردگار در مورد اعلان ولایت ندارد .
2. طرح رضایت پروردگار پس از بیان آزار و اذیت منافقان در خطبه غدیر بدین معناست که گرچه منافقین، مخالف این ابلاغ هستند و راضی به این امر نمی باشند لکن پیامبر صلی الله علیه و آله رضایت خالق را بر رضایت مخلوق و انتصاب الهی را بر انتخاب بشری ترجیح داده و امیرالمومنین علیه السلام را معرفی می نماید.
3. بشریت باید بر آنچه خداوند به آن راضی هست راضی بوده و سر تسلیم و تعظیم فرود آورند.
4. خداوند دلیل رضایت را پس از ابلاغ پیامبر صلی الله علیه و آله نزول آیه ۳ سوره مائده قرارداده و با بیان «رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِيناً» از دینِ با علی بن ابیطالب راضی می گردد.
5.ادعای امامت بر مسلمین توسط غیر از ائمه ی معرفی شده در غدیر، موجب نارضایتی خداوند است و پیامبر صلی الله علیه و آله در خطبه غدیر از آنها به عنوان امامان دعوت کننده به سوی آتش یاد می نمایند.
برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

روزشمار غدیر
کنگره علمی غدیر