• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع 4: محافظت خداوند از غدیر

همانگونه که درموضوعات قبل اشاره کردیم با تضمین الهی و حفظ از شر منافقین ، پیامبر صلی الله علیه و آله پا بر روی منبر غدیر گذاشتند و علت اجتماع یکصد و بیست هزار نفری مسلمین، پای منبر خویش را، اعلان ولایت و معرفی امیرالمؤمنین علیه السلام دانستند و در حالیکه علی علیه السلام یک پله پایین تر از ایشان ایستاده بودند، دست بر شانه ی آن حضرت گذاشتند و با تکیه بر قدرت الهی لب به سخن گشوده و در همان ابتدای خطبه علت خوف خویش را در اعلان ولایت، قبل از نزول «وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ»


چنین بیان فرمودند: « وَ سَاَلْتُ جَبْرَئيلَ اَنْ يَسْتَعْفِىَ لِىَ (السَّلامَ) عَنْ تَبْليغِ ذلِكَ اِليْكُمْ، اَيُّهَاالنّاسُ، لِعِلْمى بِقِلَّةِ الْمُتَّقينَ وَ كَثْرَةِ الْمُنافِقينَ...... و من از جبرئیل خواستم که از خدا بخواهد و مرا از تبلیغ این پیام به شما- ای مردم- معاف دارد زیرا از کمی پرهیزکاران و زیادی منافقان و فساد و تباهی سرزنش کنندگان و مکر و حیله مسخره کنندگان اسلام با خبرم.»
شکوه ی پیامبر صلی الله علیه و آله از منافقین بر روی منبر غدیر حاکی از رنجش پیامبر صلی الله علیه و اله از اذیت و آزار منافقین در طول 23 سال بوده و علت آن را ملازمت و همراهی زیاد علی علیه السلام با خودشان بیان میکنند.

 

بنابراین از عبارت «....لِعِلْمى بِقِلَّةِ الْمُتَّقينَ وَ كَثْرَةِ الْمُنافِقينَ...» نتایج ذیل حاصل خواهد شد:
1- خوف پیامبر صلی الله علیه واله و طلب عفو از اعلان ولایت، خوف از بین بردن اسلام و ولایت توسط منافقین است.
2- اگر کسی سوال کند چرا با یکصد و بیست هزار نفر مخاطب منبر پیامبر صلی الله علیه واله و امر به تبلیغ توسط آن حضرت، امروزه غدیر تبلیغ نشده و اکثریت غیر شیعه بوده و غدیر را تبلیغ نکرده اند؟ پاسخ این خواهد بود که اکثریت مخاطبین پیامبر صلی الله علیه و آله در روز غدیر نیز منافق و دشمن غدیر بوده اند.
3- پیامبر صلی الله علیه و اله از روی منبر غدیر تا قیامت از همه ی عملکرد های دوستان و دشمنان غدیر مطلّع بوده و امروز مسلمین را پیش بینی کرده بودند.
4- اگر بخواهیم غدیر را به نسل امروز یا آینده تبلیغ کنیم باید به صورت شفاف حضور اکثریتی منافقین را پای منبر پیامبر صلی الله علیه و آله همانگونه که آن حضرت توضیح داده اند ما نیز توضیح دهیم.

برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

روزشمار غدیر
کنگره علمی غدیر