غدیر
  • 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مقدمه ای بر «شرح موضوعی خطبه غدیر»

خطبه غدیر قانون اساسی اسلام است که برای ابدیتی تا قیامت گفته شده و بشریت برای سعادت خویش راهی جز عمل به آن ندارد. ما در روزگاری به دنیا آمده ایم که خطبه غدیر به زبان های مختلف ترجمه شده و به شکل های مختلفی اعم از چاپی، صوتی و نرم افزاری در سراسر دنیا منتشر گردیده و سند افتخار تشیع در اقصی نقاط جهان است.


اکنون نوبت ژرف نگری در این قانون نامه بیست صفحه ای است، وظیفه امروز ما میراث داران غدیر واکاوی متن این خطبه بوده و غدیرستان در نظر دارد در راستای توسعه فرهنگ غدیر و بصورت های مختلف، موضوعات مطرح شده در این خطبه را از کتاب «شرح موضوعی خطبه غدیر» تالیف حجت الاسلام محمدرضا شریفی، یکشنبه ها بصورت هفتگی در اختیار علاقه مندان بگذارد.
خطبه غدیر در روز هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری توسط مبلغ اعظم غدیر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر روی منبر غدیر در حدود یک ساعت بعد از نماز ظهر و عصر ایراد گردید و در ابتدای آن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بخشی از سخنان خویش را در مورد حمد و ثنای الهی قرار دادند و سپس وارد موضوع اصلی که همان اعلان وصایت و خلافت بعد از خودشان به امر الهی است؛ شدند. که به ترتیب موضوعات مطرح شده بعد از حمد و ثنای الهی هر هفته یک موضوع بصورت خلاصه طرح میگردد.

البته لازم به ذکر است، بخش اول خطبه که همان موضوع توحیدی و صفات خداوند است در کتاب شرح موضوعی در موضوعات مختلف طرح گردیده و شرح شده است؛ لکن در اینجا ما از بخش اول صرف نظر کرده و وارد موضوع اصلی خطبه و علت اجتماع یکصد و بیست هزار نفری مردم پای منبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شده ایم.
برای آشنایی و اطلاع از موضوعات بخش اول عزیزان میتوانند در فرصت مناسب به اصل کتاب رجوع فرمایند.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

 

غدیر,غدیرخم,غدیرشناسی

غدیر
روزشمار غدیر