• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 14 هفته تا غدير

اولین ایمان آورنده از زنان به رسول خدا صلی الله علیه و آله

بیعت ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها با صاحب غدیر در لحظه ایمان آوردن

فخر امامان به مادرشان حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 14 هفته تا غدير

دانلود پوستر در سایز A3 با فرمت zip

دانلود بنر در سایز 150 در 100cm با فرمت zip

مشاهده آرشیو هفته شمار


متن هفته شمار:

اولین ایمان آورنده از زنان به رسول خدا صلی الله علیه و آله

حضرت خدیجه سلام الله علیها اولین بانوی مسلمان و حامی بزرگ رسول خدا در مسیر رسالت بودند. این بانوی بزرگ اسلام، قبل از بعثت نیز پیامبر صلی الله علیه و آله را می شناختند و احترام ویژه ای برای ایشان قائل بودند و در زمان بعثت ایشان اولین ایمان آورنده به پیامبر از میان بانوان بوده و همه دارایی خویش را در راه رسالت آن بزرگوار صرف نمودند.
تـا جایی کـه پیامبر صلی الله علیه و آله در این باره فـرمودند:
مَا نَفَعَنِي‏ مَالٌ‏ قَطُّ مَا نَفَعَنِي‏ مَالُ‏ خَدِيجَة َ یعنی هیچ گاه مالی مانند مال خدیجه سلام الله علیها به من نفع نرسانید.
آن بانوی معظمه همه مال خود را در راه اسلام صرف نمودند. ولی با این وجود دارای چنان حیایی از مقام پیامبر صلی الله علیه و آله بودند که در لحظات پایانی عمر از دخترشان فاطمه زهرا سلام الله علیها درخواست نمودند که ایشان از پیامبر بخواهند که عبای خویش را بعنوان کفن برایشان قرار دهند.
در زیارت ایشان نیز میخوانیم؛
" اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اَوَّلَ مَنْ صَدَّقَتْ بِرَسُولِ اللَّهِ مِنَ النِّساءِ"
یعنی سلام بر شما ای اولین ایمان آورنده از زنان به رسول خدا صلی الله علیه و آله


بیعت ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها با صاحب غدیر در لحظه ایمان آوردن

ایشان علاوه بر تمام فضایل و کمالات ایمانی و عملی، در همان لحظه شهادت به نبوت رسول خدا و پذیرش اسلام یعنی سالها قبل از نصب امیرالمومنین علیه السلام در غدیر خم بعنوان خلیفه بلافصل رسول خدا با امیرالمومنین علیه السلام بیعت نموده و ایشان را بعنوان امام و مولای خود تصدیق نمودند.
عيسى بن مستفاد گويد: موسى بن جعفر عليهما السلام فرمود: از پدرم جعفر بن محمد سلام الله عليهما پرسيدم آغاز اسلام چگونه بود، على و خديجه سلام الله علیهما چگونه مسلمان شدند؟ پدرم فرمود: هنگامى كه رسول خدا صلی الله عليه و اله آن‏ها را به اسلام دعوت كرد فرمودند: اى على و اى خديجه اينك جبرئيل در نزد من قرار دارد و از شما دعوت مى‏كند كه‏ با‏ اسلام‏ بيعت‏ كنيد تا هدايت‏ شويد.
آنها هم اسلام اختيار كردند و از رسول خدا اطاعت نمودند، رسول خدا به آن دو فرمودند: جبرئيل مى‏گويد: اسلام شروط و پيمانهایی دارد كه به آنها عمل كنيد و آن پيمان‏ها را بكار گيريد، و آن شروط عبارتند از؛ اينكه به وحدانيت خداوند گواهى دهيد...
سپس فرمود: اى خديجه اين على رهبر و مولاى تو و همه مؤمنان و امام آنها بعد از من مى‏باشد. خديجه سلام الله علیهما گفت: شما درست مى‏گوئى يا رسول الله من به گفته شما با او بيعت كردم، خدا را با شما بر اين بيعت گواه مى‏گيرم و خداوند خود گواهى داناست.(1)


فخر امامان به مادرشان حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

پیامبر صلی الله علیه وآله‌ فرمود: ای مردم آیا شما را به بهترین مردم از نظر جد و جده معرفی نکنم؟ گفتند بله یا رسول الله معرفی کن! حضرت فرمود:‌ حسن و حسین که جدشان من و جده ایشان خدیجه علیها السلام است، که سرور زنان اهل بهشت است...(2)
این بانوی بزرگ از چنان شان و مرتبتی برخوردارند که ائمه علیهم السلام در زیارات و ادعیه با لقب "ابن خدیجه الکبری" یاد می شوند.
 امام سجاد علیه السلام در مجلس یزید ملعون در شام با معرفی خود و فخر به آباء و اجداد طاهرینشان میفرمایند:
أَنَا ابْنُ عَلِيٍّ الْمُرْتَضَى أَنَا ابْنُ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ أَنَا ابْنُ‏ خَدِيجَةَ الْكُبْرَى‏.

منابع:
1. ترجمه كتاب الإيمان و الكفر بحار الأنوار جلد 64 / ترجمه عطاردى، ج‏1، ص: 386
2. بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏36، ص: 319

خواندن 1258 دفعه
موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم