• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 16 هفته تا غدير

بیان آخرین فریضه الهی ، بیان ولایت

سعد بن ابي وقاص: غدير بالاترين فضيلت علي است

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 16 هفته تا غدير

دانلود پوستر در سایز A3 با فرمتzip

دانلود بنر در سایز 150 در 100cm با فرمت zip

مشاهده آرشیو هفته شمار


متن هفته شمار:

بیان آخرین فریضه الهی ، بیان ولایت


امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند عز وجل با نازل كردن این آیه «إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ»(1) به پیامبرش دستور به ولايت على علیه السلام فرمود. و با این آیه ولايت اولو الامر را واجب نمود. و چون مردم اولوا الامر را نمی شناختند و نمی دانستند ولایت چیست، به نبی مکرم صلی الله علیه و آله دستور داد ولایت را بیان نماید همان گونه که نماز و زكاة و روزه و حج را بیان نموده بود. در این هنگام خوف ارتداد و تکذیب مردم حضرت را فرا گرفت، و به خداوند رجوع نمود؛ پس خدا این آیه را فرستاد: « يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ‏ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ»(2)
و پيغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز غديرخُم، امر خداوند متعال به ولايت على علیه السلام را اعلام فرمود و نماز را به جماعت اقامه نمود، و به مردم فرمان داد تا حاضران به غائبان برسانند. امام باقر علیه السلام فرمود: هر فريضه ای پس از فرايض ديگر نازل مى‏شد و ولايت آخر فریضه بود و خدای عز و جل در همین مورد این آیه را نازل فرمود: «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ‏ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي»(3) امام علیه السلام در معنای این آیه فرمود: خداوند عز و جل مى‏فرمايد: بعد از اين (غدیر) ديگر بر شما فريضه ای نازل نمی كنم، من فرائض شما را كامل كردم.
1. (55 سوره مائده)
2. (67 سوره مائده)
3. (3 سوره مائده)
أصول الكافي / ترجمه كمره‏اى، ج‏2، ص: 400

سعد بن ابي وقاص: غدير بالاترين فضيلت علي است


سعد بن ابي ‌وقاص كه در همه‌ي وقايع پس از شهادت پيامبر صلي الله عليه و آله مشاركت جدي داشت و به عنوان يكي از سرلشكران سقيفه شناخته مي‌شد، پس از عثمان از بيعت با اميرالمومنين عليه‌السلام سرباز زد و عزلت اختيار كرد. وقتي از او پرسيدند چرا كناره‌گيري مي‌كنی؟ پس از عذرهاي بيهوده‌اي كه آورد، رسماً به فضيلت اميرالمومنين عليه‌السلام اعتراف كرد و از جمله گفت: بالاتر از همه روز غدير خم است. پيامبر صلي الله عليه و آله دست او را گرفت و دو بازوي او را بالا برد و در حاليكه من به او نگاه مي‌كردم، فرمود: «آيا من نسبت به شما ازخودتان صاحب اختيارتر نيستم»؟ گفتند: آري. فرمودند:
«مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَعَلِىٌّ مَوْلاهُ. أَللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ، وَ عادِ مَنْ عاداهُ، سپس فرمودند: حاضران به غايبان اطلاع دهند».
كتاب سليم: حديث 55

خواندن 1589 دفعه
موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم