فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه : یکم ماه ذي القعده الحرام:ولادت حضرت معصومه , جنگ بدر صغرى , مرگ اشعث بن قيس

یکم ذی القعده

1 - ولادت حضرت معصومه سلام الله عليها:

در اين روز در سال 173 ه ق دخت گرامی موسى بن جعفر عليه السلام، حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها به دنيا آمده است.

(طبقات ابن سعد: ج 2، ص 51. زندگانى حضرت معصومه سلام الله عليها و تاريخ قم: ص 34. فاطمة بنت الامام موسى ‏الكاظم عليه السلام: ص 14)

- پدر بزرگوار آن حضرت امام موسى بن جعفر عليه السلام، و مادر مكرمه آن حضرت جناب نجمه سلام الله عليها مادر امام رضا عليه السلام است. نام مباركش فاطمه، لقب آن حضرت معصومه و در خانواده امام هفتم سلام الله عليها حضرت معصومعه سلام الله عليها را «فاطمه كبرى» می‏ خواندند.

(بحار الانوار: ج 48، ص 288 - 303)

2 - جنگ بدر صغرى:

در اين روز در سال 4 ه ق جنگ بدر صغرى واقع شد، و به آن «بدر الموعد» و «بدر الثالثه» هم می‏ گويند.

(ناسخ التواريخ: جلد هجرت، ص 197. بحار الانوار: ج 20، ص 182)

3 - مرگ اشعث بن قيس:

در شب اول ذى القعده سال 40 ه ق اشعث بن قيس كندى به دركات جحيم شتافت.

(مستدركات علم رجال الحديث: ج 1، ص 688)

- امام صادق عليه السلام می‏ فرمايند: «اشعث بن قيس در قتل امیرالمومنین عليه السلام شريك بود، و دخترش جعده امام مجتبى عليه السلام را مسموم كرد، و محمّد پسرش در قتل امام حسين عليه السلام شريك بود».

(بحار الانوار: ج 42، ص 228)

- اشعث در سال دهم هجرت با جمعى از قبيله خود اسلام آورد، و بعد از پيامبر صلّى الله عليه و آله مرتد شد.ابوبكر او را دستگير كرد و خواهر كورش را به شرط همسرى به او داد. از اين زن جعده و محمّد به دنيا آمدند، كه جعده قاتل امام حسن عليه السلام و محمّد جزء لشكر عمر سعد در كربلا شد، و در دستگيرى جناب مسلم بن عقيل عليه السلام نيز نقش بسزائى داشت.

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 59. مستدركات علم رجال الحديث: ج 1، ص 688)

- در روز عاشورا به سبب جسارتى كه به حضرت امام حسين عليه السلام كرد هنگامی كه براى قضاى حاجت به كنارى رفته بود، عقرب او را نيش زد و در حالى كه عورتش پيدا بود به آتش جهنم وارد شد.

(بحار الانوار: ج 44، ص 317)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir