• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه : هشتم ماه شوال المكرم:ويرانى قبور ائمه بقيع , جنگ حمراء الاسد

هشتم شوال

1 - ويرانى قبور ائمه بقيع عليهم السلام:

در اين روز در سال 1344 ه ق قبور ائمه بقيع عليهم السلام و نيز قبر حضرت حمزه در احد به دست وهابيون تخريب شد.

(مستدرك سفينة البحار: ج 6، ص 65 - 66)

- علت و انگيزه تخريب اين قبور مطهّر در كتب مختلفى كه بر ردّ عقائد ضالّه وهابيّت تأليف شده، بيان گرديده است.

آنان اضافه بر قبور مطهّر ائمه معصومين عليهم السلام، ديگر قبور را هم تخريب نمودند كه عبارتند از:

- قبر منسوب به فاطمه زهرا سلام الله عليها، قبر مطهّر فاطمه بنت اسد سلام الله عليها مادر امیرالمومنین عليه السلام، قبر مطهّر حضرت امّ البنين سلام الله عليها، قبر ابراهيم پسر پيامبر صلّى الله عليه و آله، قبر اسماعيل فرزند حضرت صادق عليه السلام، قبر دختران پيامبر صلّى الله عليه و آله، قبر حليمه سعديه مرضعه پيامبر صلّى الله عليه و آله، و قبور شهداى زمان پيامبر صلّى الله عليه و آله.

- وهابيّان در سال 1343 در مكه گنبدهاى قبر حضرت عبدالمطلب ابى طالب، خديجه، و زادگاه پيامبر صلّى الله عليه و آله‏ و فاطمه زهرا سلام الله عليها را با خاك يكسان كردند. در جدّه نيز قبر حوا و ديگر قبور را تخريب كردند. در مدينه گنبد منّور نبوى را به توپ بستندولى از ترس مسلمانان قبر شريف را تخريب نكردند. در شوال 1343 با تخريب قبور مطهّر ائمه بقيع عليهم السلام اشياء نفيس و با ارزش آن قبور مطهّر را به يغما بردند.

- قبر حضرت حمزه عليه السلام و شهداى احد را با خاك يكسان كردند، و گنبد و مرقد حضرت عبدالله و آمنه پدر و مادر پيامبر صلّى الله عليه و آله، قبر اسماعيل پسر حضرت صادق عليه السلام و ديگر قبور را هم خراب كردند. در همان سال به كربلاى معلى حمله كردند، و ضريح مطهّر را كندند و جواهرات و اشياء نفيس حرم مطهّر را كه اكثراً از هداياى سلاطين و بسيار ارزشمند و گرانبها بود، غارت كردند و قريب به 7000 نفر از علماء، فضلا و سادات و مردم را كشتند. سپس به سمت نجف رفتند كه موفق به غارت نشدند و شكست خورده برگشتند.

(كشف الارتياب: ص 77. شهداء الفضيلة (علامه امينى): ص 388)

2 - جنگ حمراء الاسد:

(مستدرك سفينة البحار: ج 6، ص 65 - 66)

در اين روز در سال 3 ه ق جنگ حمراء الاسد اتفاق افتاد. «حمراء الاسد» نام مكانى در اطراف مدينه است.

بعد از جنگ احد

(بنابر قولى كه جنگ احد را در هفتم شوال نقل كرده است)

و آمدن مسلمانان به مدينه، پيامبر صلّى الله عليه و آله براى آن كه مبادا قريش مراجعت كنند و به مدينه حمله نمايند امر نمود تا بلال ندا دهد: امر خداوند متعال است كه بايد آنان كه در احد حاضر بوده ‏اند و جراحت ديده‏ اند به تعقيب دشمن بروند. اصحاب كار معالجه را رها كردند و لباس رزم پوشيدند.

- امیرالمومنین عليه السلام هم با اينكه بيشتر از 80 جراحت برداشته بود و بعضى آنقدر عميق بود كه فتيله داخل آن قرار داده می ‏شدلباس رزم پوشيدند و رسول خدا صلّى الله عليه و آله در حاليكه به او نگاه می ‏كرد و می ‏گريست پرچم را به آن حضرت داد و مسلمين حركت كردند.

بعد از تعقيب و تاخت بر كفار، مسلمانان سه روز در حمراء الاسد ماندند و آنگاه به مدينه مراجعت كردند.

(بحار الانوار: ج 20، ص 1، 146. منتهى الامال: ج 1، ص 64)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم