به پایگاه تخصصی غدیرستان خوش آمديد

همراه ما باشید با :

  •  مهندسی تبلیغ غدیر 
  •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
  •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

تقويم شيعه : یکم ماه شوال المكرم:عيد فطر,مرگ عمرو بن عاص,جنگ قرقرة الكدر

یکم شوال

1 - عيد فطر:

اول ماه شوال روز عيد فطر است. قبل از نماز عيد خوردن مقدارى از تربت سيّد الشّهداء و نيز زيارت آن حضرت مستحب است.

(مسار الشيعة: ص 14. توضيح المقاصد: ص 25)

2 - مرگ عمرو بن عاص:

در سال 41 ه ق عمرو بن عاص خبيث در سن 90 سالگى به درك واصل شد.

(تتمة المنتهى: ص 41. مسار الشيعة: ص 15. قلائد النحور: ج شوال، ص 6. فيض العلام: ص 61 - 62. مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 213. الغدير: ج 2، ص 175. مروج الذهب: ج 3، ص 32)

- مادر او نابغه كنيزى بود كه عبدالله بن جذعان او را خريد و آزادش كرد. او به كار خلاف روى آورد، و چون قيمتش نسبت به ساير زنان خلافكار ارزانتر بود مراجعه كننده بسيار داشت. لذا آبروى عبدالله بن جذعان را برده بود. از جمله در طهر واحد، ابولهب و اميّة بن خلف و هشام بن مغيره و ابوسفيان و عاص بن وائل با او زنا كردند و عمرو عاص به وجود آمد.

- هنگامی كه وضع حمل كرد هر يك از آنان مدعى او شدند. آخر الامر قضاوت را بر عهده خود نابغه گذاشتند، و او هم عاص را انتخاب كرد. به او گفتند: چرا عاص را انتخاب كردى با اينكه بچه به ابوسفيان شبيه‏ تر است ؟ گفت: ابوسفيان بخيل است و عاص بهتر نفقه می ‏دهد ! اين عاص ملعون كسى بود كه پيامبر صلّى الله عليه و آله‏ را «ابتر» خطاب كرد و خاطر شريف حضرت را مكدّر نمود، تا آنكه سوره مباركه كوثر نازل شد.

(الغدير: ج 2، ص 120 - 123)

- با اين نسب و نژاد تعجبى ندارد كه او دشمن پيامبر و على بن ابى طالب عليهماالسلام باشد، عمرى با معاويه خون به دل امیرالمومنین عليه السلام كنند. واقعه صفين و قرآن بر سر نيزه كردن و شهادت مالك اشتر و واقعه حكمين و كارهاى ديگر آن ملعون روشن است.

او در وقت مرگ می ‏گفت: چنان است كه كوه رضوى را بر گردن من نهاده ‏اند و درون من پر از خار است و مرا از سوراخ سوزنى بيرون می ‏كنند!

3 - جنگ قرقرة الكدر:

در اين روز در سال 2 ه ق جنگ قرقرة الكدر به وقوع پيوست.

(مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 206)

اين نام مربوط به آبى متعلق به بنى سليم در سه منزلى مدينه است. سبب اين جنگ آن شد كه به سمع مبارك پيامبر صلّى الله عليه و آله رسانده بودند كه جمعى از بنى سليم و بنى عطفان در قرقرة الكدر اجتماع كرده‏ اند تا به مدينه شبيخون بزنند. لذا آن حضرت پرچم اسلام را به دست امیرالمومنین عليه السلام دادند و حضرت را با دويست نفر به آنجا فرستادند. هنگامی كه امیرالمومنین عليه السلام به آنجا رسيدند ديدند كه آن جماعت از آنجا گريخته ‏اند و تا آن حضرت آنجا بودند كسى بر نگشت.

(منتهى الامال: ج 1، ص 58)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir