• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه : چهاردهم ماه رمضان:شهادت مختار

چهاردهم ماه رمضان
- شهادت مختار:

در سال 67 ه ق در چنين روزى مختار بن ابى عبيده ثقفى به شهادت رسيد، و مزار او كنار مرقد حضرت مسلم عليه السلام در انتهاى مسجد كوفه است.


(تتمة المنتهى: ص 91 - 92. الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 157. فيض العلام: ص 33. بحار الانوار: ج 45، ص 386. مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 215)
- مصعب بعد از به شهادت رساندن مختار، دستور داد همسر او را دستگير كنند. او زنى مؤمنه به نام عمره دختر نعمان بن بشير انصارى بود. مصعب گفت: برائت بجوى از شوهرت. او گفت: چگونه برائت بجويم از كسى كه روزها روزه و شبها به نماز مشغول بود، و خون خود را براى خدا و پيامبر صلّى الله عليه و آله نثار كرد و خونخواهى فرزند پيامبر صلّى الله عليه و آله نمود ؟ مصعب در حالتى كه شمشيرش را از غلاف بيرون كشيده بود، گفت: پس تو را به شوهرت ملحق مى ‏كنم. همسر مختار جواب داد: پس از اين مرگ بهشت است و به خدا قسم هيچ چيزى را بر محبتم به على بن ابى طالب عليه السلام ترجيح نمى ‏دهم.
- در گرماى هوا در صحرائى بين حيره و كوفه دست و پاى او را بستند و بعد گردن او را زدند و سر از بدنش جدا كردند. اين زن مؤمنه اولين زن شهيدى است كه در محبت امیرالمومنین عليه السلام با شكنجه كشته شد.
(المختار الثقفى: ص 40)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم