فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه : دهم ماه رمضان:وفات حضرت خديجه , آمدن نامه ‏هاى اهل كوفه براى امام حسين

دهم ماه رمضان
1 - آمدن نامه ‏هاى اهل كوفه براى امام حسين عليه السلام:

در سال 60 ه ق جمعى از كوفيان نامه ‏هاى مردم كوفه را براى امام حسين عليه السلام آوردند.

(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 112. بحار الانوار: ج 44، ص 333)


كه از جمله نام سليمان بن صرد و مسيب بن نجبة و رفاعة بن شداد بجلى و حبيب بن مظاهر و جمعى از شيعيان آن حضرت در آنها بودكه توسط عبدالله بن مسمع همدانى و عبدالله بن وال خدمت امام عليه السلام آورده شد.

2 - وفات حضرت خديجه سلام الله عليها:
در اين روز حضرت خديجه كبرى سلام الله عليها از دنيا رحلت فرمودند.
(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 127. فيض العلام: ص 27. مسار الشيعه: ص 6 - 7. نفائح العلام: ص 15 - 191)
اين قول بنابر نقل 45 روز بعد از رحلت جناب ابوطالب عليه السلام است.
(نفائح العلام: ص 158. تقويم المحسنين: ص 11)
اقوال ديگر در رحلت آن حضرت چنين است: 23 رجب، 27 رجب، آخر رجب، اول ماه رمضان، 12 ماه رمضان. آن حضرت بعد از وفات حضرت ابوطالب عليه السلام به سه روز فاصله و به قولى يك ماه و به قولى 45 روز و به قولى 50 روز وفات كرده است.
(فيض العلام: ص 191. منتخب التواريخ: ص 43. بحار الانوار: ج 19، ص 25. توضيح المقاصد: ص 22)
آن حضرت نخستين همسر پيامبر صلّى الله عليه و آله بود، و تا خديجه سلام الله عليها زنده بود نبى گرامى اسلام صلّى الله عليه و آله‏ همسرى اختيار نفرمود. سبقت به اسلام و خدمات او به پيامبر صلّى الله عليه و آله زياده از آن است كه ذكر شود. در فضيلت آن حضرت همين بس كه والده مكرمه حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها است، و همه ذراره ی پيامبر صلّى الله عليه و آله به ايشان منتهى مى ‏شوند.
(فيض العلام: ص 27)

- آن حضرت هنگام رحلت چند وصيت به پيامبر صلّى الله عليه و آله نمودند، و با آن همه فداكارى و انفاق مال، به پيامبر صلّى الله عليه و آله ‏عرض كردند: «يارسول الله، مراببخشيد كه در حق شما كوتاهى كردم». پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمودند: «حاشا و كلاّ ! من از شما تقصيرى نديدم، بلكه منتهاى سعى و كوشش خود را در حق من نمودى. شما در خانه من زحمات زيادى را متحمل شدى. اموالت را در راه خدا بذل و بخشش نمودى». آنگاه خديجه سلام الله عليها عرض كرد: يا رسول الله، شما را وصيت مى ‏كنم به اين دختر، و به حضرت فاطمه سلام الله عليها اشاره نمود. اين دختر بعد از من يتيم و غريب است. كسى از زنهاى قريش او را اذيت نكند. كسى به صورت او لطمه ‏اى نزند، به روى او داد نزند و مكروهى نبيند.
(شجره طوبى: ج 2، ص 234 - 235)

- آن حضرت اولين زنى است كه پيامبر صلّى الله عليه و آله را تصديق نمود، و اول زنى است كه در مكه با رسول خدا صلّى الله عليه و آله نماز جماعت خواند، و اول زنى است كه ايمان خود را در مكه در ميان مشركين اظهار نمود، و اول زنى است كه در مقابل دشمن از رسول خدا صلّى الله عليه و آله دفاع نمود و تمام اموال خود را به پيامبر صلّى الله عليه و آله بخشيد، و اول زنى است كه ايمانش با قبول ولايت امیرالمومنین عليه السلام به درجه كمال رسيد.

- روزى پيامبر صلّى الله عليه و آله خديجه سلام الله عليها را خواست و در كنار خود نشانيد و فرمود: اين جبرئيل است و مى ‏گويد: براى اسلام شروطى است كه عبارتند از:

اقرار به يگانگى خداوند متعال، اقرار به رسالت رسولان، اقرار به معاد و اصول اين شريعت و احكام آن، اطاعت از اولى الامر و ائمه طاهرين از فرزندان او يكى بعد از ديگرى با برائت از دشمنان ايشان.

- خديجه سلام الله عليها به همه آنها اقرار نمود و ائمه طاهرين به خصوص امیرالمومنین عليه السلام را تصديق كرد.
- پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: «هو مولاك و مولى ال‏مؤمنين و امامهم بعدى». يعنى «على مولاى تو و مولاى مؤمنان بعد از من و امام ايشان است ». آنگاه از خديجه سلام الله عليها در قبول ولايت امير ال‏مؤمنين عليه السلام عهد مؤكد گرفت. سپس رسول خدا صلّى الله عليه و آله يك يك از اصول و فروع دين حتى آداب وضو و نماز و روزه و حج و جهاد و صله رحم و واجبات و محرمات را بيان فرمود.
- سپس پيامبر صلّى الله عليه و آله دست خود را بالاى دست امیرالمومنین عليه السلام نهاد و خديجه سلام الله عليها دست خود را بالاى دست رسول خدا صلّى الله عليه و آله نهاد و به اين ترتيب با امير ال‏مؤمنين عليه السلام بيعت نمود.
(بحار الانوار: ج 18، ص 232، ج 65، ص 392)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir