• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه : دهم ماه رمضان:وفات حضرت خديجه , آمدن نامه ‏هاى اهل كوفه براى امام حسين

دهم ماه رمضان
1 - آمدن نامه ‏هاى اهل كوفه براى امام حسين عليه السلام:

در سال 60 ه ق جمعى از كوفيان نامه ‏هاى مردم كوفه را براى امام حسين عليه السلام آوردند.

(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 112. بحار الانوار: ج 44، ص 333)


كه از جمله نام سليمان بن صرد و مسيب بن نجبة و رفاعة بن شداد بجلى و حبيب بن مظاهر و جمعى از شيعيان آن حضرت در آنها بودكه توسط عبدالله بن مسمع همدانى و عبدالله بن وال خدمت امام عليه السلام آورده شد.

2 - وفات حضرت خديجه سلام الله عليها:
در اين روز حضرت خديجه كبرى سلام الله عليها از دنيا رحلت فرمودند.
(الوقايع و الحوادث: ج 1، ص 127. فيض العلام: ص 27. مسار الشيعه: ص 6 - 7. نفائح العلام: ص 15 - 191)
اين قول بنابر نقل 45 روز بعد از رحلت جناب ابوطالب عليه السلام است.
(نفائح العلام: ص 158. تقويم المحسنين: ص 11)
اقوال ديگر در رحلت آن حضرت چنين است: 23 رجب، 27 رجب، آخر رجب، اول ماه رمضان، 12 ماه رمضان. آن حضرت بعد از وفات حضرت ابوطالب عليه السلام به سه روز فاصله و به قولى يك ماه و به قولى 45 روز و به قولى 50 روز وفات كرده است.
(فيض العلام: ص 191. منتخب التواريخ: ص 43. بحار الانوار: ج 19، ص 25. توضيح المقاصد: ص 22)
آن حضرت نخستين همسر پيامبر صلّى الله عليه و آله بود، و تا خديجه سلام الله عليها زنده بود نبى گرامى اسلام صلّى الله عليه و آله‏ همسرى اختيار نفرمود. سبقت به اسلام و خدمات او به پيامبر صلّى الله عليه و آله زياده از آن است كه ذكر شود. در فضيلت آن حضرت همين بس كه والده مكرمه حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها است، و همه ذراره ی پيامبر صلّى الله عليه و آله به ايشان منتهى مى ‏شوند.
(فيض العلام: ص 27)

- آن حضرت هنگام رحلت چند وصيت به پيامبر صلّى الله عليه و آله نمودند، و با آن همه فداكارى و انفاق مال، به پيامبر صلّى الله عليه و آله ‏عرض كردند: «يارسول الله، مراببخشيد كه در حق شما كوتاهى كردم». پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمودند: «حاشا و كلاّ ! من از شما تقصيرى نديدم، بلكه منتهاى سعى و كوشش خود را در حق من نمودى. شما در خانه من زحمات زيادى را متحمل شدى. اموالت را در راه خدا بذل و بخشش نمودى». آنگاه خديجه سلام الله عليها عرض كرد: يا رسول الله، شما را وصيت مى ‏كنم به اين دختر، و به حضرت فاطمه سلام الله عليها اشاره نمود. اين دختر بعد از من يتيم و غريب است. كسى از زنهاى قريش او را اذيت نكند. كسى به صورت او لطمه ‏اى نزند، به روى او داد نزند و مكروهى نبيند.
(شجره طوبى: ج 2، ص 234 - 235)

- آن حضرت اولين زنى است كه پيامبر صلّى الله عليه و آله را تصديق نمود، و اول زنى است كه در مكه با رسول خدا صلّى الله عليه و آله نماز جماعت خواند، و اول زنى است كه ايمان خود را در مكه در ميان مشركين اظهار نمود، و اول زنى است كه در مقابل دشمن از رسول خدا صلّى الله عليه و آله دفاع نمود و تمام اموال خود را به پيامبر صلّى الله عليه و آله بخشيد، و اول زنى است كه ايمانش با قبول ولايت امیرالمومنین عليه السلام به درجه كمال رسيد.

- روزى پيامبر صلّى الله عليه و آله خديجه سلام الله عليها را خواست و در كنار خود نشانيد و فرمود: اين جبرئيل است و مى ‏گويد: براى اسلام شروطى است كه عبارتند از:

اقرار به يگانگى خداوند متعال، اقرار به رسالت رسولان، اقرار به معاد و اصول اين شريعت و احكام آن، اطاعت از اولى الامر و ائمه طاهرين از فرزندان او يكى بعد از ديگرى با برائت از دشمنان ايشان.

- خديجه سلام الله عليها به همه آنها اقرار نمود و ائمه طاهرين به خصوص امیرالمومنین عليه السلام را تصديق كرد.
- پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: «هو مولاك و مولى ال‏مؤمنين و امامهم بعدى». يعنى «على مولاى تو و مولاى مؤمنان بعد از من و امام ايشان است ». آنگاه از خديجه سلام الله عليها در قبول ولايت امير ال‏مؤمنين عليه السلام عهد مؤكد گرفت. سپس رسول خدا صلّى الله عليه و آله يك يك از اصول و فروع دين حتى آداب وضو و نماز و روزه و حج و جهاد و صله رحم و واجبات و محرمات را بيان فرمود.
- سپس پيامبر صلّى الله عليه و آله دست خود را بالاى دست امیرالمومنین عليه السلام نهاد و خديجه سلام الله عليها دست خود را بالاى دست رسول خدا صلّى الله عليه و آله نهاد و به اين ترتيب با امير ال‏مؤمنين عليه السلام بيعت نمود.
(بحار الانوار: ج 18، ص 232، ج 65، ص 392)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم