• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه : تتمه ماه شعبان:مرگ حفصه , شهادت سعید بن جبیر , مرگ مغیرة بن شعبه

تتمه شعبان

1 - مرگ حفصه

(البدایة و النهایة: ج 8، ص 33)
در ماه شعبان سال 45 ه’ حفصه از دنیا رفت و مروان بر جنازه او نماز خواند.
(المستدرک علی الصحیحین: ج 4، ص 16)


حفصه دختر عمر بن خطاب ابتدا زوجه خنیس بن عبداللَّه بود. بعد از آنکه خنیس وفات کرد عمر او را به عقد پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله در آورد. او با اخلاق و رفتار خود پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و اهل بیت علیهم السّلام را می‌آزرد، به حدی که پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله او را طلاق داد و با اصرار بعضی رجوع فرمود.
(صحیح بخاری: ج 3، ص 103، ج 6، ص 148. مسند احمد: ج 1، ص 33 - 34. صحیح مسلم: ج 4، ص 193. شرح ابن ابی الحدید: ج 14، ص 23)
در جنگ جمل خواست با عایشه حرکت کند، ولی برادرش عبداللَّه بن عمر مانع گردید. اما هنگامی که لشکر امیرالمؤمنین علیه السّلام به منزل ذی قار رسیدند عایشه نامه‌ای به این مضمون برای حفصه نوشت: «خبر زیادی لشکر ما به علی بن ابی طالب علیه السّلام رسیده است و او از ترس در ذی قار اقامت کرده است و از این جنگ جان سالم به در نخواهد برد. ..».
چون نامه به دست حفصه رسید کنیزان و مغنیه‌ها را جمع کرد و آنان دایره‌ها می‌نواختند و اشعاری می‌خواندند که در آنها أمیر المؤمنین علیه السّلام را به بدی ذکر می‌کردند و زنهای بنی امیه جمع شدند و شادی می‌کردند.
خبر به امّ کلثوم سلام اللَّه علیها که رسید با عده‌ای از بانوان به صورت ناشناس وارد مجلس شدند و ناگهان صورتها را باز کردند. حفصه خجالت کشید. امّ کلثوم سلام اللَّه علیها آیه‌ای که مربوط به زنهای حضرت نوح و لوط علیهماالسّلام بود که نافرمانی آن دو پیامبر را نمودند و در باره حفصه و عایشه نازل شده بود بر حفصه قرائت کرد
(سوره تحریم، آیه 10:
«ضرب اللَّه مثلاً للذین کفروا امرأة نوح و امرأة لوط کانتا تحت عبدین من عبادنا صالحین فخانتاهما فلم یغنیا عنهما من اللَّه شئیاً و قیل ادخلا النار مع الداخلین» و فرمود: اگر تو و عایشه امروز برای خواری پدر من أمیر المؤمنین علیه السّلام به یکدیگر کمک می‌کنید، این کار شما تازگی ندارد چرا که همین معامله را با جدم پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله کردید.
حفصه چون دید رسوا شده است نامه عایشه را پاره کرد و از امّ کلثوم سلام اللَّه علیها خواست بیشتر از این او را رسوا نکند.
(شرح ابن ابی الحدید: ج 14، ص 13)

2 - جنگ پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله با بنی سعد

 

در شعبان سال ششم هجرت پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله حضرت أمیر المؤمنین علیه السّلام را به همراه 100 نفر برای نقابله با طائفه بنی سعد در اطراف مدینه فرستاد. بنی سعد با خبر شده فرار کردند و مسلمانان صد شتر و هزار گوسفند به غنیمت گرفتند. أمیر المؤمنین علیه السّلام چند شتر برای پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله جدا کرد و سایر غنائم را بین مسلمانان تقسیم فرمود و به مدینه باز گشتند.
(بحار الانوار: ج 20، ص 376)

3 - شهادت سعید بن جبیر

در این ماه در سال 95 ه’ جناب سعید بن جبیر کوفی به دست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.
(بحار الانوار: ج 20، ص 376)
سعید مردی فقیه، زاهد و عابد بود که توفیق کسب علم از محضر مبارک حضرت زین العابدین علیه السّلام را یافته بود. او به خاطر اعتقاد خالص و محبت کاملی که به اهل بیت معصومین علیهم السّلام داشت، نزد امام زین العابدین علیه السّلام از احترام خاصی برخوردار بود.
هنگامی که حجاج خواست آن بزرگوار را شهید کند، دعا کرد که حجاج بعد از شهادت او قادر به قتل هیچکس نشود. خداوند دعای او را مستجاب کرد و حجاج 15 تا 20 روز بعد از شهادت سعید زنده بود و کسی را نکشت تا به مرض آکله به درک واصل شد.
بعد از آنکه حجاج سر آن بزرگوار را جدا کرد، دو پای مبارک او را نیز از ساق جدا کردند، در حالی که از سن مبارکش 57 یا 79 سال می‌گذشت در شهر الحیّ در واسط عراق مدفون شد. قبر آن بزرگوار یکی از زیارتگاههای محبین اهل بیت علیهم السّلام است که دارای گنبد و صحنی بزرگ مشتمل بر چهار در است.
(سعید بن جبیر: ص 25 - 29. منتخب التواریخ: ص 423. مراقد المعارف: ج 1، ص 351 - 352)
بعضی مرگ حجاج را 15 روز
تتمة المنتهی: ص 106)
و بعضی 20 روز و عده‌ای 40 روز
(جلاء العیون: ص 502)
بعد از شهادت جناب سعید بن جبیر نقل کرده‌اند، که اگر مرگ حجاج در 13 رمضان باشد، شهادت سعید به ترتیب در روزهای 27 یا 28 یا 22 یا 23 و 2 یا 3 شعبان بوده است.

4 - مرگ مغیرة بن شعبه

در ماه شعبان سال 50 ه’
(کشف الهاویة: ص 288)
مغیرة بن شعبه در حالیکه از طرف معاویه حاکم کوفه بود، در سن 70 سالگی به درک واصل شد.
(منتخب التواریخ: ص 302) و زیاد بن ابیه به جای او منصوب شد. مغیرة بن شعبه در کوفه سب به أمیر المؤمنین علیه السّلام می‌نمود و خطبا را امر می‌کرد که آن حضرت را لعن کنند و تا زمان فرا رسیدن مرگش این عمل را ترک نکرد.
(کشف الهاویه: ص 288. شرح ابن‌ابی الحدید: ج 2، ص 102)
مغیره از اصحاب صحیفه ملعونه و لیله عقبه بود که می‌خواستند پیامبر را به قتل برسانند، و همچنین از اصحاب سقیفه است.
(کشف الهاویة: ص 289)
او از کسانی بود که در آتش زدن در منزل أمیر المؤمنین علیه السّلام، شکستن در، کتک زدن به مادر سادات حضرت صدیقه شهیده فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها و سقط جنین شریک بود.
(بیت الاحزان: ص 144)
زنای مغیره با امّ جمیل در بصره شهرت خاص دارد و در کتب شیعه و سنّی با مدارک مختلف ذکر شده است. ابن ابی الحدید می‌گوید: مغیره زناکارترین مردم در جاهلیت و اسلام بود.
(کشف الهاویة: ص 286)
مغیره از کسانی بود که به دستور معاویه همراه با عمروعاص و عروة بن زبیر روایاتی دروغین ساختند که مقتضای آنها وجوب لعن و برائت از أمیر المؤمنین علیه السّلام بود و برای این کار معاویه جوایز فوق العاده‌ای برای آنان مقرر کرد.
(شرح ابن ابی الحدید: ج 1، ص 358)
او در محضر امام حسن علیه السّلام جسارتها به پدر بزرگوارش نمود.
(کشف الهاویة: ص 288. شرح ابن ابی الحدید: ج 2، ص 102)
اما آن حضرت جوابهای مناسبی به او دادند و در آخر فرمودند: «تو آن کسی هستی که در شهادت مادرم و برادرم محسن علیهماالسّلام شریک بودی. ...».

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم