فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه :24 ماه رجب : فتح خيبر

24 رجب

1 - فتح خيبر به دست امیرالمومنین عليه السلام:

در اين روز در سال 7 ه ق در جنگ خيبر مرحب به دست امیرالمومنین عليه السلام كشته شد و قلعه خيبر به دست آن حضرت فتح گرديد.

(زاد المعاد: ص 35. فيض العلام: ص 317) و در بحار الانوار 27 رجب روز فتح خيبر ذكر شده است. (بحار الانوار: ج 97، ص 168 - 384)

 

چون پيامبر صلّى الله عليه و آله به جنگ خيبريان رفت و قلعه قموص را محاصره كرد، ابتدا پرچم را براى مبارزه با آنان به ابوبكر دادند. ابوبكر با لشكرى رفت، ولى چون نظر به پهلوانان آنان نمود فرار كرد و لشكريان هم در پى او باز گشتند. روز بعد پيامبر صلّى الله عليه و آله پرچم را به عمر داد و او هم از ترس كشته شدن به ميدان جنگ نرسيده باز گشت.

........................................

انتخاب على عليه السلام براى فتح خيبر:

پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمودند: «فردا پرچم را به مردى می ‏دهم كه حمله هايش را تكرار كند، نه اينكه فرار كند. كسى كه خدا و پيامبرش را دوست دارد و خدا و پيامبرش هم او را دوست دارند، و خداوند خيبر را به دست او فتح می ‏كند». همه اصحاب آرزو كردند كه اين مقام و منزلت به آنان واگذار شود.

فرداى آن روز، پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: على بن ابى طالب عليه السلام كجاست ؟ گفتند: چشم دردى دارد كه حركت براى آن حضرت مشكل است. خاتم الانبياء صلّى الله عليه و آله فرمود: او را حاضر كنيد. سلمة بن اكوع رفت و آن حضرت را آورد. پيامبر صلّى الله عليه و آله سر آن حضرت را در بر گرفت و از آب دهان مبارك به چشمان نورانى حضرت خاتم الاوصياء على مرتضى عليه السلام ماليد و فرمود: «بار الها، زحمت گرما و سرما را از او بردار». پس از آن روز بر امیرالمومنین عليه السلام درد چشم عارض نشد و از گرما و سرما آزرده نگشت.

پيامبر صلّى الله عليه و آله زره خود را بر او پوشانيد و ذوالفقار را بر كمر او بست و پرچم به آن حضرت سپرد و سوار بر مركبش نموده فرمود: «جبرئيل از سمت راست، ميكائيل از سمت چپ، عزرائيل از پيش رو و اسرافيل از پشت سر، و نصرت خدا بالاى سر، و دعاى من از پشت سر تو است». فرمود: يا على، مسلمانى را بر ايشان عرضه كن.

........................................

ميدان جنگ خيبر:

آن حضرت رفت، و پس از موعظه و نصيحت عده ‏اى براى جنگ با او آمدند. آنان دو نفر از مسلمانان را شهيد كردند. امیرالمومنین عليه السلام بر آنها تاخته و آنها را كشتند. آنگاه برادر مرحب با عده ‏اى آمدند. حضرت آنها را هم به درك فرستاد.

مرحب كه شجاع بود به خونخواهى آمد. امیرالمومنین عليه السلام چنان با ذوالفقار بر سرش فرود آورد كه شمشير از حلقش گذشت و او را دو نيم ساخت و به خاك انداخت. صداى تكبير مسلمانان بلند شد. عده‏اى از يهود به دفاع آمدند و با مسلمانان به جنگ پرداختند . امیرالمومنین عليه السلام به مبارزه ادامه داد تا عده ‏اى كشته شدند و عده ‏اى به قلعه گريختند.

آن حضرت با دست قدرتمند حيدرى در قلعه را كند و براى مسلمانان معبر قرار داد تا از خندق عبور كنند. حضرت چندين بار مسلمانان را از روى خندق به وسيله‏ ئ آن در عبور داد، با اينكه از سه روز قبل، آن حضرت گرسنه بود.

(المستدرك على الصحيحين: ج 3، ص 37. مجمع الزوائد و منبع الفوائد: ج 9، ص 124. كنز العمّال: ج 5، ص 283. فيض العلام: ص 317 - 321)

2 - بازگشت جعفر طيّار از حبشه:

آمدن جناب جعفر بن ابى طالب عليه السلام برادر امیرالمومنین عليه السلام از حبشه در روز فتح خيبر اتفاق افتاده است.

(منتخب التواريخ: ص 56. وقايع الايام: ج رجب، ص 255)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir