فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه : یکم ماه رجب:زيارت امام حسين ع

یکم رجب

1 - زيارت امام حسين عليه السلام:

در شب و روز اول اين ماه زيارت مولانا الشهيد ابى عبدالله الحسين عليه السلام مستحب است.

(توضيح المقاصد: ص 16. فيض العلام: ص 293)

- از حضرت صادق عليه السلام روايت شده كه فرمودند:

«كسى كه امام حسين عليه السلام را در روز اول رجب زيارت كند، خداوند متعال گناهان او را می ‏بخشد».

اگر براى كسى زيارت آن حضرت در آن روز ممكن نباشد، مشاهد مشرّفه ديگر معصومين عليهم السلام را زيارت كند و اگر اين هم برايش ممكن نبود با سلام از راه دور به طرف آن قبور شريف اظهار ارادت نمايد.

(مسار الشيعه: ص 34)

2 - ولادت امام باقر عليه السلام:

حضرت امام محمّد بن على باقر العلوم عليه السلام در روز جمعه اول رجب سال 57 ه ق در مدينه متولد شدند.

(مصباح كفع می : ج 2، ص 599. زاد المعاد: ص 20. مصباح المتهجد شيخ طوسى: ص 737. فيض العلام: ص 294. مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227. اعلام الورى: ج 1، ص 498. مسار الشيعه: ص 33. قلائد النحور: ج رجب، ص 4. بحار الانوار: ج 46، ص 212)

- ولادت آن حضرت روزهاى سوم و ششم صفر و پنجم و بيست و دوم رجب هم ذكر شده است.

نام مبارك آن حضرت محمّد، كنيه ايشان ابوجعفر و القاب آن حضرت باقر العلوم، الشاكرلله، هادى، امين و شبيه است، و لقب اخير به خاطر شباهت آن حضرت به پيامبر صلّى الله عليه و آله است.

(مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227)

- پدر بزرگوارش حضرت امام زين العابدين على بن الحسين عليه السلام و مادر آن حضرت امّ عبدالله فاطمه دختر امام حسن مجتبى عليه السلام است.

(مصباح كفع می : ج 2، ص 599. زاد المعاد: ص 20. مصباح المتهجد شيخ طوسى: ص 737. فيض العلام: ص 294. مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227)

امام باقر عليه السلام اولين علوى است كه از پدر و مادر نسب شريفش به پيامبر صلّى الله عليه و آله و امیرالمومنین عليه السلام و حضرت زهرا سلام الله عليها می ‏رسد.

امام صادق عليه السلام در باره امّ عبدالله می ‏فرمايند: «از زنهاى با ايمان و پرهيزكار و نيكوكار بود».

(تواريخ النبى والال عليهم السلام تسترى: ص 47)

- در روايت ديگر امام صادق عليه السلام می ‏فرمايند:

«در ميان فرزندان امام حسن عليه السلام مثل او نبود». در عظمت و شرافت اين بانو همين بس كه با حضرت سيّد الساجدين على بن الحسين و باقر العلوم عليهماالسلام در واقعه كربلا حضور داشت و همراه آن بزرگواران و زينب كبرى و ديگر اهل بيت عليهم السلام به اسارت رفت و وقايع كوفه و شام را ديد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir