• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه :29 جمادى الثانى:وفات حضرت سيّد محمّد فرزند امام هادى

29 جمادى الثانى

1 - وفات حضرت سيّد محمّد فرزند امام هادى عليهالسلام :

حضرت سيّد محمّد فرزند امام هادى عليهالسلام در سال 252 ه’ در سامراء از دنيا رفت.

(مراقد المعارف: ج 2، ص 262)

آن حضرت را ابوجعفر و ابوعلى و سيّد محمّد بعاج نيز گفته اند.

جلالت قدر و منزلت او به حدى بوده كه عده ‏اى از شيعيان گمان می ‏كردند بعد از امام هادى عليه السلام آن بزرگوار امام خواهد بود، ولى با رحلت ايشان در زمان پدر بزرگوارش بر همه معلوم شد كه امام حسن عسكرى عليهالسلام امام پس از ايشان است.

امام عسكرى عليهالسلام به جناب سيّد محمّد عليهالسلام علاقه وافرى داشت، به حدى كه هنگام رحلت او گريبان چاك كرد. بعد از رحلت، آن حضرت را در آبادى به نام بلد، در شش فرسخى سامراء دفن نمودند، كه هم اكنون قبر او در آنجا معروف است.

كرامات زيادى از آن حضرت مشاهده شده، و هم اكنون داراى گنبد و صحن و غرفه‏ هاى متعدد است، و دوستان اهل بيت عليهم السلام به زيارت آن بزرگوار مشرف مي‏شوند. نسب سادات آل بعاج در عراق و خوزستان به على و احمد فرزندان سيّد محمّد بعاج منتهى مي‏شود.

2 - وفات حضرت امّ كلثوم عليها السلام :

جناب امّ كلثوم سلام الله عليها، چهار ماه پس از بازگشت از كربلا به مدينه از دنيا رفتند.

(وقايع المشهور: ص 110)

پدرشان مولى الموحدين امير المؤمنين عليه السلام و مادرشان حضرت زهراى مرضيه سلام الله عليها است.

(تذكرة الخواص: ص 75)

صاحب رياحين الشريعة به نقل از اعيان الشيعة مي‏فرمايد: امير المؤمنين عليه السلام آن مخدره را به عون بن جعفر طيار تزويج نمودند. (رياحين الشريعة: ج 3، ص 345)

آنچه در مورد ازدواج امّ كلثوم سلام الله عليها با غير عون بن جعفر نقل شده از بافته ‏هاى مخالفين است. آن حضرت در واقعه جانسوز كربلا حضور داشتند و بعد از شهادت امام حسين عليهالسلام و اهل بيت و اصحابشان در كنار خواهرشان حضرت زينب سلام الله عليها از بانوان و يتيمان محافظت مي‏نمود، و اشعار آن حضرت در فراق برادر در كربلا مشهور و جانسوز است.

پس از عاشورا كه بانوان به اسارت كوفه و شام رفتند، خطبه آن حضرت در شهر كوفه و مجلس ابن زياد، اشعار آن حضرت در قادسيه و قنسرين، اثر دعاى آن حضرت در سيبور و بعلبك، كلمات آن جناب با شمر هنگام ورود به دروازه شام، مرثيه‏ هاى حضرت در اربعين و مراجعت به مدينه، دلالت بر عظمت و شجاعت و صبر آن مخدره دارد.

سرانجام بعد از چهار ماه از ورود به مدينه با دلى پر از غم و اندوه در مصائب كربلا بالاخص شهادت حضرت سيّد الشهداء رحلت نمود و در مدينه منوره دفن شد. به قولى رحلت آن حضرت در آخر ماه جمادى الثانى بوده است.

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 244 256)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم