• 03134490296
  • 09118000109
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه :پنجم جمادى الاولى : ولادت حضرت زينب عليه السلام

پنجم جمادى الاولى

1 - ولادت حضرت زينب عليه السلام :

ولادت با سعادت حضرت زينب سلام الله عليها در مدينه طيبه در سال پنجم يا ششم هجرى در اين روز واقع شده است.

(عقيله بنى هاشم عليها السلام : ص 5. زينب الكبرى عليها السلام : ص 17. منتخب التواريخ: ص 9594. رياحين الشريعة: ج 3، ص 33)

اقوال ديگر در ولادت آن حضرت

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 33)

عبارت است از 5 جمادى الاولى سال 6 ه’، اوايل شعبان سال 6 ه’، ماه رمضان سال 6 ه’، دهه آخر ربيع الثانى در سال 5 يا 6 يا 7 ه’

پدر بزرگوار آن حضرت امير المؤمنين عليه السلام ، و مادر گرامی اش حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها است. همسر آن حضرت جناب عبدالله بن جعفر ابى طالب عليه السلام ، و فرزندان آن حضرت، على، عون، عباس، محمّد و امّ كلثوم هستند كه عون و محمّد در كربلا شهيد شدند.

كنيه آن مخدره، ‏ام كلثوم، امّ عبدالله و امّ الحسن است، ولى كنيه‏ هاى خاص حضرت امّ المصائب، امّ الرزايا و امّ النواصب است.

القاب آن مخدره بسيار است، و از آن جمله: عقيله بنى هاشم، عقيلة الطالبين، صديقه صغرى

(اشاره به مادرش كه صديقه كبرى است و پدرش كه صديق اكبر است)

عصمت صغرى، ولية الله ، الراضية بالقدر و القضاء، صابرة البلوى من غير جزع و لا شكوى، امينة الله ، عالمة غير معلمة، فهمة غير مفّهمةمحبوبة المصطفى صلّى الله عليه و آله، ثانية الزهراء سلام الله عليها، الشريفة.

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 48)

از نسل على فرزند حضرت زينب سلام الله عليها كه معروف به زينبى است فرزندان زيادى به دنيا آمده ‏اند، كه سيوطى رسابه زينبيه را در باره آنها تأليف كرده است.

(منتخب التواريخ: ص 113. تاريخ الخميس: ج 2، ص 317. تذكرة الخواص: ص 4)

ماجراى ولادت حضرت :

هنگام ولادت آن حضرت، پيامبر صلّى الله عليه و آله در سفر بودند. امير المؤمنين عليه السلام براى نامگذارى اين مولود فرمودند: «بر پيامبر صلّى الله عليه و آله سبقت نمی ‏گيرم». تا آنكه حضرت آمدند و منتظر وحى شدند. جبرئيل نازل شد و عرض كرد: خداوند سلام می ‏رساند و می ‏فرمايد: «اين دختر را زينب نام بگذار، چه اينكه اين نام را در لوح محفوظ نوشته‏ ايم».

پيامبر صلّى الله عليه و آله حضرت زينب سلام الله عليها را طلب كرده بوسيدند و فرمودند: «وصيت می ‏كنم به حاضرين و غائبين كه اين دختر را به خاطر من پاس بداريد، كه همانا وى به خريجه كبرى سلام الله عليها مانند است». سكينه و وقار آن حضرت را به خديجه كبرى سلام الله عليها و عصمت و حيايش را به فاطمه زهرا سلام الله عليها و فصاحت و بلاغتش را به على مرتضى عليه السلام و حلم و بردباريش را به حسن مجتبى عليه السلام و شجاعت و قوّت قلبش را به حضرت سيّد الشّهداء عليه السلام همانند نموده ‏اند.

ابن حجر در اصابة و ابن اثير در اسد الغابه در حالات آن حضرت نوشته ‏اند: در مجلس يزيد لعنت الله عليه حضرت زينب سلام الله عليها كلماتى فرمودند كه دلالت بر قوّت قلب آن حضرت دارد. آن حضرت در كرم و بصيرت و حلم مشهور خاندان بنى هاشم و عرب بوده، و بين جمال و جلال، سيرت و صورت و اخلاق و فضيلت جمع كرد. شبها در عبادت بود و روزها روزه و او به اهل تقوى معروف بود .

(مجلة الاسلام: شماره 27، محمّد غالب شافعى)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم