به پایگاه تخصصی غدیرستان خوش آمديد

همراه ما باشید با :

  •  مهندسی تبلیغ غدیر 
  •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
  •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

یازدهم صفر : ليلة الهرير در جنگ صفين

یازدهم صفر
1 - ليلة الهرير در جنگ صفين:

خاتمه جنگ صفين نبرد «ليلة الهرير» در شب جمعه يازدهم ماه صفر سال 38 ه’ بود. در آن شب سپاه معاويه از شدت سرما مانند سگ صدا می كردند، چون «هرير» به صداى سگ می ‏گويند.


امير المؤمنين عليه السلام ذوالفقار به دست و سوار بر اسب پيامبر صلّى الله عليه و آله شمشير می ‏زد و به هر شمشيرى كه می زد تكبير می گفت و شجاعى را به خاك می افكند. مقتولين به دست آن حضرت در آن شب بيش از 500 نفر نقل شده است، و تا صبح مشغول جنگ بودند به گونه ‏اى كه ذوالفقار چند مرتبه خميده شد و آن بزرگوار با زانوى مبارك آن را راست نمودند.
در جنگ جمل جمعى از لشكر امير المؤمنين عليه السلام به شهادت رسيدند كه از جمله آنها عمار ياسر، اويس قرنى، هاشم مرقال، پسر هاشم، خزيمة بن ثابت، صفوان بن حذيفة و عبدالله بن بديل با برادرش عبدالرحمن بن بديل، عبدالله بن حارث برادر مالك اشتر، كه از خواص امير المؤمنين عليه السلام بودند.
از لشكر معاويه جمع كثيرى به درك واصل شدند، و اين جنگ 14 ماه به طول انجاميد.
(منتخب التواريخ: ص 163 - 164)
سرانجام با حيله عمروعاص و نفاق عده ‏اى مثل اشعث بن قيس كندى كار به حكميت كشيد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir