فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تتمه محرم :نوشتن صحيفه ملعونه - وفات ماريه قبطيه

تتمه محرم
1 - نوشتن صحيفه ملعونه:

در اين ماه در سال 11 ه ق صحيفه ملعونه دوم نوشته شد و به امضاء منافقين رسيد.
(بحار الانوار: ج 28، ص 104)


محتواى آن چنين بود كه نگذارد خلافت و امامت مسلمين بعد از پيامبر صلّى الله عليه و آله به على بن ابى طالب عليه السلام برسد، و بر اساس آن مقدمات و زمينه‏هاى غصب خلافت و گرفتن بيعت از آن حضرت به هر صورت ممكن را فراهم نمودند. با نوشتن آن صحيفه اساس ظلم و ستم به اهل بيت عليهم السلام را بنا نهادند، كه به فرموده امام صادق عليه السلام: «اذا كتب الكتاب قتل الحسين عليه السلام»
(بحار الانوار: ج 24، ص 366، ج 28، ص 123، ج 31، ص 635. تفسير نور الثقلين: ج 4، ص 616. تأويل الايات: ج 2، ص 672)
«هنگا می كه صحيفه ملعونه نوشته شد امام حسين عليه السلام به شهادت رسيد».

2 - وفات ماريه قبطيه:

در ماه محرم سال 15 ه ق (يا 16 ه ق) ماريه قبطيه رحلت فرمود.
(رياحين الشريعين: ج 2، ص 342. البداية و النهاية: ج 5، ص 326)
ماريه دختر شمعون قبطى بود كه همراه با خواهرش شيرين و يك خواجه كه برادر ماريه به نام ماپور بود و هزار مثقال طلاو بيست جامه حرير و درازگوشى به نام يعفور و قاطرى به نام دلدل، در سال هفتم از سوى پادشاه اسكندريه به رسم هديه خدمت رسول خدا صلّى الله عليه و آله فرستاده شد.
پيامبر صلّى الله عليه و آله ماريه را به همسرى خود برگزيد، و در محله «عاليه» كه آن را «مشربه ام ابراهيم» می ‏گويند منزلى براى آن حضرت تهيه كرد و خداوند جناب ابراهيم عليه السلام را از اين بانو به آن حضرت عنايت فرمود.
حضرت امیرلمومنین عليه السلام به خاطر ولادت ابراهيم عليه السلام بسيار اظهار سرور می ‏فرمود و به آنان خدمت می ‏نمود، و بدين جهت عايشه از حضرت امیرلمومنین بسيار ناراحت و ملول بود.
(شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد: ج 9، ص 195)
از عايشه نقل شده كه می ‏گفت: «من به ماريه حسد می ‏بردم، چون زنى بسيار زيبا بود.
(رياحين الشريعه: ج 2، ص 342. الطبقات الكبرى: ج 8، ص 213. الاصابة: ص 311)
سرانجام اين حسادت باعث شد كه تهمتى به جناب ماريه زد و آيه ای در تقبيح اين كار عايشه نازل شد، كه در تفاسير شيعه و سنّى به تفصيل توضيح داده شده است. جناب ماريه بعد از پيامبر صلّى الله عليه و آله در مدينه طيّبه رحلت فرمود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir