• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکم محرم الحرام :ماجراى شعب ابى طالب عليه السلام:

یکم محرم الحرام:ماجراى شعب ابى طالب عليه السلام:

در پى بالا گرفتن قدرت اسلام پس از بعثت پيامبر صلّى الله عليه و آله، قريش پيمان نامه ای نوشتند و طى آن قرار گذاشتند با بنى هاشم تكلم نكنند و با آنان هم سفره و همنشين نشوند و معامله ننمايند، و آنان را به گونه ای در فشار قرار دهند كه پيامبر صلّى الله عليه و آله را به قريش تحويل دهند تا آن حضرت را به قتل برسانند. حضرت ابوطالب عليه السلام بنى هاشم را به دره ای كه منتسب به آن حضرت بود برد، و اطراف آن را محكم كرده و براى حفظ جان پيامبر صلّى الله عليه و آله شبانه روز كمر همّت بست.


آن حضرت شبها با شمشير پروانه وار گرد شمع وجود پيامبر صلّى الله عليه و آله می ‏گرديد و می فرمود: «تا زنده‏ ام دست از يارى او بر نمیدارم. او در هر شب چند بار محل خواب پيامبر صلّى الله عليه و آله را تغيير می ‏داد و عزيزترين فرزند خود يعنى امیرلمومنین را به جاى آن حضرت می‏خوابانيد، و روز فرزندان خود و فرزندان برادرانش را به حفاظت از آن حضرت می‏گماشت. در مدتى كه در شعب بودند بر آن حضرت و مسلمانان بسيار سخت گذشت، تا آنجا كه شبها صداى گريه اطفال گرسنه بنى هاشم را ساكنين اطراف شعب می ‏شنيدند.

- پس از دو سال و چند ماه خداوند موريانه ای را مأمور كرد، و پيمان نامه آنان را از بين برد بجز اسماء الهى كه در آن بود. حضرت ابوطالب عليه السلام اين خبر را به كفار داد، و آنان با ديدن چنين معجزه ای دست از تصميم خود برداشتند و بنى هاشم به خانه‏ هاى خود بازگشتند.

(قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص 9، الوقايع و الحوادث، ج 2، ص 7)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم