تقويم شيعه : یکم ماه ذي القعده الحرام:ولادت حضرت معصومه , جنگ بدر صغرى , مرگ اشعث بن قيس

یکم ذی القعده

1 - ولادت حضرت معصومه سلام الله عليها:

در اين روز در سال 173 ه ق دخت گرامی موسى بن جعفر عليه السلام، حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها به دنيا آمده است.

(طبقات ابن سعد: ج 2، ص 51. زندگانى حضرت معصومه سلام الله عليها و تاريخ قم: ص 34. فاطمة بنت الامام موسى ‏الكاظم عليه السلام: ص 14)

- پدر بزرگوار آن حضرت امام موسى بن جعفر عليه السلام، و مادر مكرمه آن حضرت جناب نجمه سلام الله عليها مادر امام رضا عليه السلام است. نام مباركش فاطمه، لقب آن حضرت معصومه و در خانواده امام هفتم سلام الله عليها حضرت معصومعه سلام الله عليها را «فاطمه كبرى» می‏ خواندند.

(بحار الانوار: ج 48، ص 288 - 303)

2 - جنگ بدر صغرى:

در اين روز در سال 4 ه ق جنگ بدر صغرى واقع شد، و به آن «بدر الموعد» و «بدر الثالثه» هم می‏ گويند.

(ناسخ التواريخ: جلد هجرت، ص 197. بحار الانوار: ج 20، ص 182)

3 - مرگ اشعث بن قيس:

در شب اول ذى القعده سال 40 ه ق اشعث بن قيس كندى به دركات جحيم شتافت.

(مستدركات علم رجال الحديث: ج 1، ص 688)

- امام صادق عليه السلام می‏ فرمايند: «اشعث بن قيس در قتل امیرالمومنین عليه السلام شريك بود، و دخترش جعده امام مجتبى عليه السلام را مسموم كرد، و محمّد پسرش در قتل امام حسين عليه السلام شريك بود».

(بحار الانوار: ج 42، ص 228)

- اشعث در سال دهم هجرت با جمعى از قبيله خود اسلام آورد، و بعد از پيامبر صلّى الله عليه و آله مرتد شد.ابوبكر او را دستگير كرد و خواهر كورش را به شرط همسرى به او داد. از اين زن جعده و محمّد به دنيا آمدند، كه جعده قاتل امام حسن عليه السلام و محمّد جزء لشكر عمر سعد در كربلا شد، و در دستگيرى جناب مسلم بن عقيل عليه السلام نيز نقش بسزائى داشت.

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 59. مستدركات علم رجال الحديث: ج 1، ص 688)

- در روز عاشورا به سبب جسارتى كه به حضرت امام حسين عليه السلام كرد هنگامی كه براى قضاى حاجت به كنارى رفته بود، عقرب او را نيش زد و در حالى كه عورتش پيدا بود به آتش جهنم وارد شد.

(بحار الانوار: ج 44، ص 317)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.