حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : ماه ذي القعده الحرام

فصل یازدهم - ذى القعدة الحرام

ماه ذى القعده از يك سو با چند ولادت ياد آور سرور است، و از سوى ديگر با وقوع چند شهادت و اتفاق ديگر يادآور ايام حزن است. روزهاى 1، 9، 11، 23، 26، 30 در بردارنده روزهاى مهم اين ماه است.

- ولادت امام رضا عليه السلام، ولادت حضرت معصومه سلام الله عليها اخبار خوش اين ماه‏ اند كه با ضميمه مرگ اشعث بن قيس اين سرور دو چندان می‏ شود.

- شهادت امام رضا و امام جواد عليهماالسلام روزهاى اندوه در اين ماه است.

- جنگ بدر صغرى، جنگ بنى قريظه، صلح حديبيه، حركت پيامبر صلّى الله عليه و آله براى حجة الوداع صفحات مهمی از تاريخ اسلام است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.