حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : هفدهم ماه شوال المكرم:جنگ خندق , وفات اباصلت هروى

هفدهم شوال

1 - جنگ خندق:

در اين روز در سال 5 ه ق غزوه خندق (احزاب) و كشته شدن عمرو بن عبدود به دست امیرالمومنین عليه السلام به وقوع پيوست، و اين جنگ در زمستان به وقوع پيوست.

(فيض العلام: ص 76 - 77. قلائد النحور: ج شوال، ص 107)

وقوع جنگ خندق را بعضى در 8 ذى القعده

(كشف الغمة: ج 1، ص 150. الموسوعة الكبرى فى غزوات النبى الاعظم صلّى الله عليه و آله و سلّم: ج 3، ص 58)

و بعضى در 15 شوال گفته‏ اند، و استبعادى ندارد كه شروع جنگ در 15 شوال باشد. همچنين به قولى غزوه خندق در سال 4 ه ق اتفاق افتاده است.

(صحيح بخارى: ج 4، ص 1504)

- در اين جنگ تعداد مسلمانان 3000 نفر و تعداد شهداى آنها 6 نفر بود. تعداد كفار 10000 نفر بود ولى تعداد مقتولين كفار ذكر نشده است.

- در اين جنگ مسلمانان داخل مدينه در اطراف شهر خندقى كندند. در اثناى اين كار منافقين جسارتها به پيامبر صلّى الله عليه و آله نمودند و عمرو بن عبدود مبارز طلبيد ولى كسى جرأت نكرد. عمر بن خطاب از شجاعت هاى عمرو سخن گفت، و در مردم ايجاد ترس كرد .

- عبد الرحمن بن عوف گفت: «اگر عمرو بر ما چيره شود همه ما را خواهد كشت. بهترين راه اين است كه محمّد را دست بسته تحويل آنها دهيم»!! در چنين شرائطى پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: آيا دوستى هست كه شر اين دشمن را كفايت كند ؟ آقا و مولايمان اسد الله الغالب على بن ابى طالب عليه السلام فرمود: من به مبارزه او می روم. پيامبر صلّى الله عليه و آله سكوت كردند، و تا سه بار اين كلام را فرمودند، و هر سه بار امیرالمومنین عليه السلام براى مبارزه اعلام آمادگى نمودند.

- آخر الامر پيامبر صلّى الله عليه و آله اجازه فرمودند و امیرالمومنین عليه السلام حركت كردند. در اين هنگام پيامبر صلّى الله عليه و آله ‏فرمود: «برز الايمان كله الى الشرك كله».

بعد از آن كه عمرو بن عبدود اسلام اختيار نكرد و دست از جنگ برنداشت، امیرالمومنین عليه السلام او را به يك ضربت از پا در آورد. در اين حال صداى تكبير مسلمين بلند شد و پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: مبارزه على بن ابى طالب صلّى الله عليه السلام در روز خندق از اعمال امت من تا روز قيامت افضل است.

(كشف الغمة: ج 1، ص 150. بحار الانوار: ج 20، ص 186 - 281)

2 - وفات اباصلت هروى:

در اين روز در سال 207 ه ق ثقه جليل اباصلت عبدالسلام بن صالح هروى كه اهل هرات بود پس از آزادى از زندان مأمون از دنيا رفت. (مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 224)

اباصلت از اصحاب امام رضا عليه السلام و از خواص شيعيان بود، و كتاب «وفاة الرضا عليه السلام» تأليف او است. در ايران دو قبر منسوب به آن بزرگوار است:

يكى در بيرون شهر مشهد، و ديگرى در دروازه رى قم.

(مراقد المعارف: ج 1، ص 107 - 108)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.