حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : 28 رجب :خروج امام حسين از مدينه به سوى مكه

28 رجب
1 - خروج امام حسين عليه السلام از مدينه به سوى مكه:

در اين روز در سال 60 ه ق امام حسين عليه السلام از مدينه منوره متوجه مكه شدند.
(ارشاد: ج 2، ص 34. اعلام الورى: ج 1، ص 435. بحار الانوار: ج 44، ص 329)


بنابر قولى شب 29 رجب آن حضرت از مدينه خارج شدند.
(فيض العلام: ص 329)
در اين سفر همراه ايشان عقيله بنى هاشم زينب كبرى، برادرشان حضرت ابوالفضل العباس، امّ كلثوم، على اكبر و ديگر اهل بيت عليهم السلام بودند. خواهران سيّد الشّهداء عليه السلام با عقيله بنى هاشم سلام الله عليها 13 نفر بودند.
بانوان ديگر از منسوبين حضرت، عليا مخدره امّ كلثوم صغرى دختر زينب كبرى سلام الله عليها كه با شوهرش به كربلا آمد و ديگرى خواهر امیرالمومنین عليه السلام جمانه دختر ابوطالب عليه السلام. همچنين 9 كنيز با حضرت از مدينه خارج شدند و 10 نفر غلام با حضرت بودند. چند نفر از همسران امام مجتبى عليه السلام و 16 نفر از اولاد دختر و پسر امام مجتبى عليه السلام و خانواده مسلم بن عقيل عليه السلام و ديگر اصحاب و بستگان حضرت نيز همراه بودند.
لوازم و سوارى هائى كه داشتند عبارت بود از 250 اسب، 250 ناقه. از اين تعداد، 70 ناقه براى حمل خيمه‏ ها، 40 ناقه براى حمل ديگ و ظروف و ادوات ارزاق، 30 ناقه براى حمل مشك هاى آب، 12 ناقه براى جامه‏ ها و دراهم و دنانير، 50 ناقه براى حمل 50 هودج تعبيه شده براى حمل مخدرات و علويات و اطفال و ذرارى و خدمتگزاران و كنيزان، و بقيه شتران براى حمل وسائل مختلف كه مورد لزوم بود.
(از كتاب مدينه تا مدينه: ص 77 تا 90. براى اطلاع بيشتر به كتابهاى «بيت الاحزان» عبدالخالق بن عبدالرحيم يزدى، قمقام زخار، معالى السبطين، ابومخنف، رياض القدس، بحار الانوار، تاريخ اعثم كوفى مراجعه شود)

2 - اولين اقامه نماز در اسلام:

در اين روز اولين كسى كه بعد از بعثت با پيامبر صلّى الله عليه و آله نماز خواند، امیرالمومنین عليه السلام بود. روز دوشنبه 27 رجب پيامبر پيامبر صلّى الله عليه و آله مبعوث شدند و در 28 رجب حضرت امیرالمومنین عليه السلام با آن حضرت نماز اقامه فرمودند.
(وقايع الايام: ج رجب، ص 247. منتخب التواريخ: ص 42. همچنين اقتباس از بحارالانوار،مناقب ابن شهرآشوب)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.