• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقويم شيعه :24 ماه رجب : فتح خيبر

24 رجب

1 - فتح خيبر به دست امیرالمومنین عليه السلام:

در اين روز در سال 7 ه ق در جنگ خيبر مرحب به دست امیرالمومنین عليه السلام كشته شد و قلعه خيبر به دست آن حضرت فتح گرديد.

(زاد المعاد: ص 35. فيض العلام: ص 317) و در بحار الانوار 27 رجب روز فتح خيبر ذكر شده است. (بحار الانوار: ج 97، ص 168 - 384)

 

چون پيامبر صلّى الله عليه و آله به جنگ خيبريان رفت و قلعه قموص را محاصره كرد، ابتدا پرچم را براى مبارزه با آنان به ابوبكر دادند. ابوبكر با لشكرى رفت، ولى چون نظر به پهلوانان آنان نمود فرار كرد و لشكريان هم در پى او باز گشتند. روز بعد پيامبر صلّى الله عليه و آله پرچم را به عمر داد و او هم از ترس كشته شدن به ميدان جنگ نرسيده باز گشت.

........................................

انتخاب على عليه السلام براى فتح خيبر:

پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمودند: «فردا پرچم را به مردى می ‏دهم كه حمله هايش را تكرار كند، نه اينكه فرار كند. كسى كه خدا و پيامبرش را دوست دارد و خدا و پيامبرش هم او را دوست دارند، و خداوند خيبر را به دست او فتح می ‏كند». همه اصحاب آرزو كردند كه اين مقام و منزلت به آنان واگذار شود.

فرداى آن روز، پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: على بن ابى طالب عليه السلام كجاست ؟ گفتند: چشم دردى دارد كه حركت براى آن حضرت مشكل است. خاتم الانبياء صلّى الله عليه و آله فرمود: او را حاضر كنيد. سلمة بن اكوع رفت و آن حضرت را آورد. پيامبر صلّى الله عليه و آله سر آن حضرت را در بر گرفت و از آب دهان مبارك به چشمان نورانى حضرت خاتم الاوصياء على مرتضى عليه السلام ماليد و فرمود: «بار الها، زحمت گرما و سرما را از او بردار». پس از آن روز بر امیرالمومنین عليه السلام درد چشم عارض نشد و از گرما و سرما آزرده نگشت.

پيامبر صلّى الله عليه و آله زره خود را بر او پوشانيد و ذوالفقار را بر كمر او بست و پرچم به آن حضرت سپرد و سوار بر مركبش نموده فرمود: «جبرئيل از سمت راست، ميكائيل از سمت چپ، عزرائيل از پيش رو و اسرافيل از پشت سر، و نصرت خدا بالاى سر، و دعاى من از پشت سر تو است». فرمود: يا على، مسلمانى را بر ايشان عرضه كن.

........................................

ميدان جنگ خيبر:

آن حضرت رفت، و پس از موعظه و نصيحت عده ‏اى براى جنگ با او آمدند. آنان دو نفر از مسلمانان را شهيد كردند. امیرالمومنین عليه السلام بر آنها تاخته و آنها را كشتند. آنگاه برادر مرحب با عده ‏اى آمدند. حضرت آنها را هم به درك فرستاد.

مرحب كه شجاع بود به خونخواهى آمد. امیرالمومنین عليه السلام چنان با ذوالفقار بر سرش فرود آورد كه شمشير از حلقش گذشت و او را دو نيم ساخت و به خاك انداخت. صداى تكبير مسلمانان بلند شد. عده‏اى از يهود به دفاع آمدند و با مسلمانان به جنگ پرداختند . امیرالمومنین عليه السلام به مبارزه ادامه داد تا عده ‏اى كشته شدند و عده ‏اى به قلعه گريختند.

آن حضرت با دست قدرتمند حيدرى در قلعه را كند و براى مسلمانان معبر قرار داد تا از خندق عبور كنند. حضرت چندين بار مسلمانان را از روى خندق به وسيله‏ ئ آن در عبور داد، با اينكه از سه روز قبل، آن حضرت گرسنه بود.

(المستدرك على الصحيحين: ج 3، ص 37. مجمع الزوائد و منبع الفوائد: ج 9، ص 124. كنز العمّال: ج 5، ص 283. فيض العلام: ص 317 - 321)

2 - بازگشت جعفر طيّار از حبشه:

آمدن جناب جعفر بن ابى طالب عليه السلام برادر امیرالمومنین عليه السلام از حبشه در روز فتح خيبر اتفاق افتاده است.

(منتخب التواريخ: ص 56. وقايع الايام: ج رجب، ص 255)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

Please publish modules in offcanvas position.