حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : چهاردهم ماه رجب:مرگ معتمد عباسى

چهاردهم رجب

- مرگ معتمد عباسى:

در اين روز در سال 279 ه ق المعتمد على الله احمد بن متوكل ملقب به معتمد به جهنّم واصل شد و علت مرگ او اين بود كه در كنار نهرى در حال عيش و نوش بود و در اثر نوشيدن زياد شراب يا زهرى كه توسط پسر برادرش در شراب او ريخته بودند، شكمش تركيد.

(قلائد النحور: ج رجب، ص 142) به قول ديگر او در 18 رجب به درك واصل شد.

(تتمة المنتهى: ص 360)

معتمد در 23 سال خلافتش لذّت و ملاهى را اختيار كرده بود و امورات مملكت به دست برادرش احمد موفق بود. بعد از او پسرش احمد معتضد كارهاى پدر را انجام می ‏داد تا عمويش معتمد را از سر راه برداشت و خود به خلافت رسيد.

از كبائر جرائم اعمال معتمد، مسموم كردن آقا و مولايمان حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام است. صدوق رحمة الله می ‏فرمايد : معتمد چندين بار امام عسكرى عليه السلام را حبس كرد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.