حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :سیزدهم جمادى الاولى:شهادت حضرت زهراء

سیزدهم جمادى الاولى

1 - شهادت حضرت زهرا عليه السلام :

شهادت مظلومانه و جانگداز حضرت امّ الائمة النجباء صديقه كبرى فاطمه زهرا سلام الله عليها در مدينه 75 روز پس از رحلت پيامبر صلّى الله عليه و آله واقع شده است.

(زاد المعاد: ص 374. فيض العلام: ص 246. بحار الانوار: ج 22، ص 545)

اقوال ديگر در باره شهادت حضرت در سوم جمادى الثانيه خواهد آمد.

در شب چهاردهم، امير المؤمنين عليه السلام به همراه جمعى قليل از گلهاى سر سبد اصحاب، بدن مطهر صديقه كبرى سلام الله عليها را به خاك سپردند.
به سند صحيح از حضرت صادق عليه السلام روايت شده است كه حضرت فاطمه سلام الله عليها، 75 روز بعد از پيامبر صلّى الله عليه و آله زنده بود. بنابر مشهور كه وفات آن حضرت در 28 صفر باشد، شهادت حضرت صديقه سلام الله عليها در 13 يا 14 يا 15 جمادى الاولى می ‏شود. در اين سه روز زيارت آن حضرت مناسب است.

(فيض العلام: ص 248)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.