فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

تقويم شيعه :ششم ربيع الثانى:مرگ هشام بن عبدالملك

ششم ربيع الثانى

1 - مرگ هشام بن عبدالملك:

روز چهارشنبه ششم ربيع الثانى سال 125 ه’ در رصافه هشام بن عبدالملك از دنيا رفت و به جهنّم واصل شد.

(تتمة المنتهى: ص 128)

او مردى احول و غليظ و بدخو و بخيل بوده و حريص بود بر جمع مال، دستور كشتن زيد بن على بن الحسين عليه‏السلام را صادر كرد و امام باقر و حضرت صادق عليهماالسلام را به شام احضار كرد و جسارت هاى فراوانى به آن حضرات نمود و آخر الامر امام باقر عليه السلام را به شهادت رساند. 19 سال و 9 ماه و ده روز خلافت كرد و در 53 سالگى به جهنّم شتافت.

در زمان سفاح كه قتل بنى اميه آغاز شده بود و قبرهاى آنها را هم نبش می ‏كردند و آنچه می ‏يافتند می ‏سوزاندند، وقتى نوبت به قبر وليد رسيد اثرى در آن باقى نمانده بود و از عبدالملك قسمتى از جمجمه ‏اش مانده بود. هنگا می كه قبر هشام را شكافتند بدن او هنوز متلاشى نشده بود، و لذا هشتاد تازيانه بر بدن او زدند و او را سوزانيدند و خاكسترش را به باد دادند.

بعضى گفته ‏اند ظاهراً زدن هشتاد تازيانه به هشام به جهت حدّ قذف بوده كه جسارت به مادر جناب زيد بن على بن‏ الحسين عليه السلام نمود. (تتمة المنتهى: ص 127 118. قلائد النحور: ج ربيع الثانى، ص 191. فيض العلام: ص 228)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir