حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :ششم ربيع الثانى:مرگ هشام بن عبدالملك

ششم ربيع الثانى

1 - مرگ هشام بن عبدالملك:

روز چهارشنبه ششم ربيع الثانى سال 125 ه’ در رصافه هشام بن عبدالملك از دنيا رفت و به جهنّم واصل شد.

(تتمة المنتهى: ص 128)

او مردى احول و غليظ و بدخو و بخيل بوده و حريص بود بر جمع مال، دستور كشتن زيد بن على بن الحسين عليه‏السلام را صادر كرد و امام باقر و حضرت صادق عليهماالسلام را به شام احضار كرد و جسارت هاى فراوانى به آن حضرات نمود و آخر الامر امام باقر عليه السلام را به شهادت رساند. 19 سال و 9 ماه و ده روز خلافت كرد و در 53 سالگى به جهنّم شتافت.

در زمان سفاح كه قتل بنى اميه آغاز شده بود و قبرهاى آنها را هم نبش می ‏كردند و آنچه می ‏يافتند می ‏سوزاندند، وقتى نوبت به قبر وليد رسيد اثرى در آن باقى نمانده بود و از عبدالملك قسمتى از جمجمه ‏اش مانده بود. هنگا می كه قبر هشام را شكافتند بدن او هنوز متلاشى نشده بود، و لذا هشتاد تازيانه بر بدن او زدند و او را سوزانيدند و خاكسترش را به باد دادند.

بعضى گفته ‏اند ظاهراً زدن هشتاد تازيانه به هشام به جهت حدّ قذف بوده كه جسارت به مادر جناب زيد بن على بن‏ الحسين عليه السلام نمود. (تتمة المنتهى: ص 127 118. قلائد النحور: ج ربيع الثانى، ص 191. فيض العلام: ص 228)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.