حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :یکم ربيع الثانى:قيام توابين,شهادت امام باقر عليه السلام

یکم ربيع الثانى

1 - قيام توابين:

در اين روز در سال 65 ه’ سليمان بن صرد با گروهى از توابين كه نام شانزده هزار نفر آنان در دفتر سليمان ثبت شده بود براى خونخواهى امام حسين عليه السلام قيام كردند.

(مستدرك سفينة البحار: ج 4، ص 68)

در روز دوم ربيع الثانى، از «نخيله» كوفه براى جنگ با ابن زياد ملعون حركت كردند. در شب جمعه 5 ربيع الثانى از كوفه خارج شدند و روز بعد كنار قبر حضرت اباعبدالله رفتند. يك يا سه شبانه روز در كربلا ماندند و گريستند و استغفار نمودند و ضجه و ناله كردند، به طورى كه مثل آن روز و به آن اندازه صداى ضجه در آن وادى شنيده نشده بود.
هنگام وداع، كنار قبر حضرت مانند ازدحام كنار كعبه شلوغ بود. هركس با حالتى شعر می ‏خواند و ناله می ‏كرد و با آن حضرت وداع می ‏كرد و خود را براى جنگ با ابن زياد آماده می ‏نمود.

(بحار الانوار: ج 45، ص 359)

سليمان از شيعيان على بن ابى طالب و امام حسن و امام حسين عليهم السلام بود و در جميع جنگها در ركاب امير المؤمنين عليه السلام حضور داشت. آخر الامر با لشكر ابن زياد رو به رو شدند، و بعد از كشتن عده زيادى از آنان و مبارزات و جانفشانى ‏هاى فراوان، سليمان در سن 93 سالگى در عين الورد به شهادت رسيد.

(قلائد النحور: ج ربيع الثانى، ص 168)

از اصحاب سليمان هم فقط 27 نفر كه مجروح و خسته و تشنه بودند جان سالم به در بردند، و بقيه همه به شهادت رسيدند.

(طالبين تفصيل اين ماجرا به كتابهاى روضة الصفا و ناسخ التواريخ و قلائد النحور جلد ربيع الثانى مراجعه كنند)

حصين بن نمير ملعون كه در كربلا دلهاى اهل بيت عليهم السلام را سوزاند در عين الورد به دست ابراهيم پسر مالك اشتر كشته شد و به جهنّم واصل گرديد.

(قلائد النحور: ج ربيع الثانى، ص 191)

2 - شهادت امام باقر عليه السلام:

در اين روز به روايتى، شهادت امام باقر عليه السلام است.

(قلائد النحور: ج ربيع الثانى، ص 177)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.