• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تقویم شیعه:14 ربيع الاول : مرگ يزيد بن معاويه

14 ربيع الاول
1 - مرگ يزيد بن معاويه:

در سال 64 ه’ در شب چهارهم ربيع الاول يزيد بن معاوية بن ابى سفيان در سن 39 سالگى يا 37 سالگى به دركات جحيم شتافت.


(مستدرك سفينة البحار: ج 4، ص 67. تقويم المحسنين: ص 16. فيض العلام: ص 215. زاد المعاد: ص 345 . بحار الانوار: ج 95، ص 189، ج 98، ص 101. عوالم (مقتل): ص 224. توضيح‏المقاصد: ص 87. تتمة المنتهى: ص 55)
اقوال ديگر در مرگ يزيد دوازدهم و پانزدهم اين ماه است.
(مسار الشيعه: ص 29)
مادر يزيد ميسون دختر بجدل كلبى است. او كسى است كه غلام پدر خود را بر خود متمكن ساخت و به يزيد ملعون بارور شد. از همينجاست كه طبق فرمايش ائمه عليهم السلام قاتل امام حسين عليه السلام ولد الزناست، كه اين كلام شامل شمر، عمر سعد، ابن زياد و غير آنها نيز می ‏شود.
او شارب الخمر، قمارباز، ميمون باز، ناكح با محارم، صاحب اشعار كفرآميز و تارك الصلوة بود. او بود كه واقعه جانسوز كربلا را به وجود آورد و امام حسين عليه السلام و اهل بيت و اصحاب آن حضرت را به شهادت رساند و امام زين العابدين عليه السلام و عمه سادات زينب كبرى سلام الله عليها و ديگر علويات و فاطميات را با آن وضع در كوچه و بازار به اسارت برد.
او بود كه خانه خدا را خراب كرد و پرده كعبه را سوزانيد. همچنين او بود كه در واقعه حرّه در مدينه كشف ستر زنان مهاجر و انصار كرد و سه روز مال و جان و ناموس مردم را بر سربازان خود حلال كرد.
(تتمة المنتهى: ص 55 - 56)
بعد از اين ماجرا فرزندانى به هم رسيدند كه پدر معينى نداشتند. بعد از آن قتل و غارتى در مدينه شد و حرم شريف نبوى هتگ گرديد، و مردم را در داخل حرم مطهر كشتند.
در علت مرگ او چند قول است: يكى اينكه به بلاى ناگهانى هلاك شده است. شيخ صدوق رحمة الله می ‏فرمايد: يزيد شب با حال مستى خوابيد و صبح او را مرده يافتند در حاليكه بدن او تغيير كرده، مثل آنكه قير ماليده شده باشد. بدن نحسش را در باب الصغير دمشق دفن كردند.
احمد بن حنبل و جماعتى از اهل سنّت لعن يزيد را تجويز كرده ‏اند و عده ‏اى از آنان معتقد به كفر يزيد هستند، و ابن جوزى كتابى بر رد يزيد نوشته است.
(فيض العلام: ص 216)
در اين روز زيارت امام حسين عليه السلام مناسب است.
2 - مرگ موسى خليفه عباسى:
در اين روز و به قولى در 15 و 18 ربيع الاول موسى الهادى، فرزند مهدى عباسى به دركات جحيم شتافت.
(قلائد النحور: ج ربيع الاول، ص 89. فيض العلام: ص 215. مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 223)
در همان شب هارون خليفه شد و مأمون نيز به دنيا آمد.
(قلائد النحور: ج ربيع الاول، ص 91)
خلافت موسى الهادى يك سال و سه ماه طول كشيد و 25 يا 26 سال عمر كرد. او به قساوت قلب و قلت رحم و خشونت طبع و شرارت نفس مشهور بود.
(تتمة المنتهى: ص 222 - 224)
سيّد بن طاووس رحمة الله در مهج الدعوات روايت می ‏كند كه موسى الهادى لشكر فرستاده حسين بن على بن حسن بن مثنى بن امام حسن مجتبى عليه السلام صاحب فخ را با اصحابش شهيد كرد، و سر او را با اسيران به نزد او آوردند، چون نظرش بر آن سر افتاد اشعارى خواند.
پس اسيران را يكى پس از ديگرى می ‏آوردند، و او بعد از سرزنش و توبيخ امر به قتل آنها می ‏كرد. در يك روز جماعتى از اولاد امير المؤمنين عليه السلام را به قتل رسانيد و طالبين را دشنام می ‏داد تا رسيد به نام مبارك موسى بن جعفر عليه السلام، نسبت به آن حضرت بد گفت و فرياد كشيد كه حسين صاحب فخ خروج نكرد مگر به امر موسى بن جعفر عليه السلام، چون او صاحب وصيت در اين خانواده است. بخدا قسم او را به قتل می ‏رسانم. خدا بكشد مرا اگر او را زنده بگذارم و خدا بكشد مرا اگر او را عفو كنم و اگر نبود كه سفاح و پدرم مهدى فضائل بسيار در حق جعفر بن محمد از كثرت علم و دين و فضلش برايم نقل كرده‏اند، هر آينه قبر او را می ‏شكافتم و بدن او را به آتش می ‏سوزانيدم. على بن يقطين نامه ‏اى از بغداد براى حضرت كاظم عليه السلام فرستاد و صورت حال را شرح داد. چون نامه به حضرت رسيد، اهل بيت و شيعيان خود را خبر كرد و فرمود: رأى شما در اين باب چيست ؟
عرض كردند: صلاح اين است كه شما خود را از اين جبّار ظالم پنهان دارى. حضرت فرمود: اول نامه ‏اى كه از عراق بيايد متضمن خبر مرگ موسى الهادى است و چنان شد كه آن حضرت خبر دادند.
(قلائد النحور: ج ربيع الاول، ص 92)

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم