نهم صفر: شهادت عمار و خزيمة و جنگ نهروان

نهم صفر
1 - شهادت عمار و خزيمة:

در اين روز در سال 37 ه’ عمار ياسر به سن 93 سالگى و خزيمة بن ثابت در جنگ صفين به شهادت رسيدند.


(توضيح المقاصد: ص 16. فيض العلام: ص 189. مراقد المعارف: ج 2، ص 100)
پدر عمار جناب ياسر بن عامر است، و او اول مردى در اسلام بود كه در مكه به دست مشركين به شهادت رسيد. مادر عمار جناب سميّه بود كه بر اذيت كفار مكه صبر فراوان كرد، و اولين زن شهيده در اسلام بود كه به دست ابوجهل به شهادت رسيد.
اما عمار را ابوالعاديه و ابوحواء سكسكى شهيد كردند. زمانى كه خبر به امير المؤمنين عليه السلام رسيد بسيار محزون شد و بر بالين عمار آمد و سر او را بر زانو نهاد و با حزن و اندوه فراوان اشعارى در بى وفائى دنيا و دورى از دوستان قرائت فرمود. سپس فرمود: «انا لله و انا اليه راجعون. هر كس بر قتل عمار غنگين نباشد او را از مسلمانى بهره‏اى نيست. بهشت نه يك بار بلكه بارها بر عمار واجب شده است».
(تتمة المنتهى: ص 27 26)

2 - جنگ نهروان:

در نهم صفر سال 39 ه’ فتح نهروان واقع شد، و ذوالثديه رئيس خوارج به جهنّم واصل شد.
(بحار الانوار: ج 56، ص 138. مناقب ابن شهر آشوب: ج 3، ص 220)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.