حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

بیست و پنجم محرم:شهادت امام سجّاد عليه السلام

بیست و پنجم محرم
شهادت امام سجّاد عليه السلام:

در سال 94 بنابر مشهور
(مسار الشيعه: ص 26. قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص 315. العدد القويه: ص 315. زاد المعاد: ص 328. مصباح كفع می : ج 2، ص 594. مصباح المتهجد: ص 729. فيض العلام: ص 165. بحار الانوار: ج 59، ص 199)
يا 95 ه ق
(اصول كافى: ج 2، ص 491)


امام زين العابدين عليه السلام در سن 57 سالگى با زهرى كه وليد بن عبدالملك يا هشام لعنهما الله به آن حضرت دادند به شهادت رسيدند. اين در حالى بود كه 34 يا 35 سال بعد از واقعه كربلا در مصائب جان گداز شهادت پدر و برادران و عمو و بستگان و اسارت عمه‏ها و خواهرانش، گريان بودند.
امام باقر عليه السلام آن حضرت را تجهيز نمودند و در بقيع كنار قبر عموى مظلومش حضرت مجتبى عليه السلام به خاك سپردند. سال شهادت آن حضرت را به خاطر كثرت فوت فقهاء و علماء «سنة الفقهاء» گفتند.
در شهادت آن حضرت اقوال ديگرى نيز وجود دارد: 12 محرم، 18 محرم، 19 محرم، 2 صفر.
(منتهى الامال: ج 2، ص 37. الوقايع و الحوادث: ج 4، ص 287. مستدرك سفينة البحار: ج 5، ص 218)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.