فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

رساله تفضیل امیرالمومنین علیه السلام - در اثبات برتری حضرت امیرمومنان علی بن ابیطالب علیه السلام

معرفى اجمالى

اثبات برترى حضرت اميرمومنان على بن ابى طالب(ع)، ترجمه فارسى كتاب تفضيل اميرالمومنين على عليه السّلام على جميع الأنبياء غير محمد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم، از شيخ مفيد است كه توسط آقايان على‌رضا بهاردوست و محمدحسين شمسايى صورت گرفته است.


اين رساله از نظر قدمت تاريخى و نيز شيوه پرداخت، موضوع و قدرت استدلال و متانت برهان داراى امتيازات فراوان و كم مانندى است و مؤلف بزرگوار آن كه خود از بلندترين قله‌هاى معرفت شيعى و تواناترين مرزبان حريم ولايت و توحيد در قرن چهارم هجرى است، هدفى را كه از نگارش اين رساله مد نظر قرار داده با اتكا به درياى دانش خود و استمداد از روح مطهرى كه قلم را در ابراز شيدايى و شيفتگى نسبت به او به چرخش آورده، به شايستگى ادا نموده است. او محمد بن محمد نعمان ملقّب به شيخ مفيد است و كتاب حاضر بخشى از مجموعه رسائل او به شمار مى‌رود.

گزارش محتوا

مسأله تفضيل اميرالمؤمنين على(ع)، يكى از مسائلى است كه از قديم ميان متكلمان مسلمان مورد بحث بوده است. اين رساله نيز يكى از تأليفاتى است كه به اين موضوع مى‌پردازد. شيخ مفيد(ره) متكلم بزرگ اماميه در اواخر قرن چهارم و ابتداى قرن پنجم، چندين كتاب در اين باره تأليف كرده است كه يكى از اين تأليفات «رساله تفضيل» مى‌باشد. اين رساله نمودار اعتقاد و باور اكثر متكلمان شيعه است كه در آن به اثبات برترى اميرالمؤمنين على(ع) بر همگان به جز حضرت ختمى مرتبت(ص) پرداخته است.
شيخ مفيد نيز در مقدمه اين رساله با آزاد انديشى خاص خود، بدون هيچ تعصبى به ذكر اقوال گروه‌هاى مختلف شيعه در اين مسأله پرداخته و پس از ذكر اين اقوال در هفت فصل به اثبات انديشه و اعتقاد خود؛ يعنى تفضيل و برترى على(ع) بر همگان، پس از رسول خدا(ص) مى‌پردازد. رساله تفضيل با همه اختصار، نشانگر غناى دانش و روش مؤلف آن است، چرا كه با استناد به روايات عامه و خاصه و شواهد تاريخى و مقامات و ويژگى‌هاى اميرمؤمنين على(ع) مدعاى خويش را اثبات مى‌كند.
مؤلف در اين كتاب به اثبات برترى اميرمؤمنين على بن ابى‌الطالب(ع)، پس از حضرت ختمى مرتبت(ص) و پيامبران بر همه خلق و تمامى مسلمانان مى‌پردازد. اين اثر ارزشمند به همت دانشمند محترم آقاى حاج شيخ محمدباقر محمودى تصحيح و منتشر گرديده است.
آقاى دكتر محمود مهدوى دامغانى با اشارات و راهنمايى‌هاى خويش چه در تهيه مقدمه و چه در ترجمه سطر به سطر رساله مترجمان كتاب را يارى دادنده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر