فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

اصحاب امیرالمومنین علیه السلام و الرواه عنه

معرفی اجمالی

أصحاب أميرالمؤمنين عليه السلام و الرواة عنه نوشته محمد هادی امینی مشتمل بر شرح حال 1400 نفر از مردان و زنان صحابى اميرالمؤمنين على(ع) است و مؤلف آن از علماى معاصر شيعه اماميه به شمار ميرود.

روش تأليف

شيوه اين كتاب معجمى و به ترتيب نام و نام پدر بر اساس الفباى نام است. جلد اول از حرف الف تا بخشى از حرف عين و جلد دوم ادامه آنها را تا حرف ياء در بر دارد. باب كنيه‌ها پس از اتمام نامها آمده و قسمت زنان فقط 33 شرح حال را شامل شده است.
وى مقدمه‌اى مفصل با عنوان «مدرسة اميرالمؤمنين(ع)» آورده و به حيات علمى آن حضرت ميپردازد.
مراد از اصحاب در اين كتاب، عام است و محدود به شيعيان و معتقدان به آن حضرت نميشود بلكه هر كس آن حضرت را درك كرده و كوچكترين همراهى يا نقل حديثى از او داشته است، نامش در اين كتاب ميآيد. به همين جهت افراد غير مشهورى در آن نام برده شده‌اند كه تنها مستند آن يك كتاب است. اين در حالى است كه مؤلف غالباً براى هر شرح حال ده‌ها منبع معرفى ميكند و به دليل كثرت منابع، آنها را ذيل هر شرح حال به ترتيب الفبا مرتب كرده است. به گونه‌اى كه گاه منابع يك شرح حال از اصل آن بيشتر است.
منابع و مآخذ اين اثر مجموعهاى از كتب گوناگون تاريخ، حديث، رجال، فهرست و تراجم است.

اهميت كتاب

بى‌شك كتاب حاضر كاملترين اثر در باره ياران و روات على(ع) است كه ارجاعات فراوان آن را پربارتر كرده است.

منبع

الامینی، محمد هادى، اصحاب الامام اميرالمؤمنين و الرواة عنه، بيروت، دارالغدير/دارالكتاب الاسلامى، الطبعة الاولى، 1992/1412.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر