فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

غدیر‌شناسی برای نوجوانان و جوانان (پاسخ به 110 پرسش پیرامون غدیر)

«غديرشناسى»، پاسخ به 110 پرسش درباره رخداد بزرگ غدير است كه مرحوم محمد دشتى (1330-1380ش) آن را تدوين كرده و از سوى مؤسسه فرهنگى - تحقيقاتى اميرالمؤمنين(ع) چاپ و منتشر شده است.

نويسنده در اين كتاب به شكل پرسش و پاسخ، كوشيده است تا رخداد بزرگ و تأثيرگذار غدير را به خوانندگان خود معرفى نمايد.

متن كتاب، بسيار ساده و روان مى‌باشد و براى رده سنى نوجوانان و جوانان نوشته شده است.

از ويژگى‌هاى اين كتاب مستندات و منابعى است كه در پانوشت هر پرسش و پاسخ توسط نويسنده گردآورى و در اختيار خوانندگان قرار داده شده است.

نويسنده با بهره‌گيرى از ده‌ها كتاب و منابع اصيل و معتبر (اعم از منابع شيعى و سنى) كوشيده تا پاسخ‌ها به‌صورت علمى به خوانندگان فرهيخته و عاشقان بازشناسى حقيقت غدير ارائه شود.

غديرشناسى، در 9 فصل با عنوان‌هايى چون پيرامون غدير، حادثه بزرگ غدير، در آستانه غدير، ولايت و غدير، حوادث پس از غدير، غدير در آيات و روايات، غدير و خانواده پيامبر، غدير و كودتاى سقيفه و غدير و آزادى تدوين شده است. فصل دهم به فهرست منابع كتاب اختصاص داده شده است.

در قسمتى از كتاب اين سؤال مطرح مى‌شود كه پيامبر(ص) با برخى از همسران خويش كه مخالف غدير بودند، چه برخوردى داشت؟

ايشان در پاسخ مى‌گويد: پس از پايان مراسم بزرگ غدير كه كاروان پيامبر به‌سلامت به مدينه بازگشت، رسول خدا در خانه ام‌سلمه اقامت گزيد و به مدت يك ماه به خانه عايشه و حفصه (دو همسر ديگر پيامبر) نرفت و در طول اين مدت تماس‌ها و عذرخواهى‌ها فايده نداشت؛ چراكه بايد گوشمالى داده مى‌شدند. تا سرانجام همه زنان در منزل ام‌سلمه گرد آمدند و عايشه گفت: به خدا پناه مى‌برم از خشم شما.

پيامبر در جمع زنان فرمود: بدانيد كه على وصى و جانشين من است؛ از او اطاعت كنيد كه اطاعت از او اطاعت از من و مخالفت با او مخالفت با من است. آنگاه خطاب به على فرمود: اى على اختيار زنان پس از من با تو است؛ اگر مخالفت نمودند آنها را اخراج كن...

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر