×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 554

چهارمین دوره تربیت مبلغ غدیر ویژه مناسبت ها 1396(غدیر و ماه رمضان)

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش و مختصری از عناوین مطالب بیان شده در جلسه تربیت مبلغ غدیر (غدیر و ماه رمضان)

چهارمین دوره تربیت مبلغ غدیر ویژه مناسبت ها 1396(غدیر و ماه رمضان)

به توفیق الهی ، به همت موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله دومین جلسه از سومین دوره تربیت مبلغ غدیر با عنوان غدیر در مناسبتها (غدیر و ماه رمضان) در تاریخ پنج شنبه 28/2/1396 با حضور اساتید حوزه غدیر حجت الاسلام محمد باقر انصاری و حجت الاسلام محمدرضا شریفی در مسجد رضوی واقع در خیابان صغیر اصفهانی در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید.
این جلسه از ساعت 9 صبح با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز و
سپس استاد مباحث غدیر حجت الاسلام شریفی به بیان مباحث تخصصی پیرامون اهمیت و چگونگی تبلیغ غدیر در ماه مبارک رمضان پرداختند.
محور بحث استاد پیرامون «گامهای تبلیغ در ماه مبارک رمضان» بود. که با طرح سه گام برای تبلیغ غدیر در ماه خدا این ماه را فرصتی مغتنم برای فعالیت مبلغین غدیر معرفی کردند.
گام اول: طرح پرسش ها
الف. آیا ماه مبارک رمضان بستری مناسب برای تبلیغ غدیر هست یا نه؟
- غدیر را به عنوان یک واقعه ی قرانی ببینیم و بدانیم.
- ارتباط غدیر و ایام شهادت امام علی علیه السلام
- آمادگی لازم جهت دریافت معارف قرآنی غدیر در این ماه نزول قران
و.......
ب:چگونگی تبلیغ در ماه مبارک رمضان
ج:ثمره ی این تبلیغ چیست؟
گام دوم: پاسخ به پرسش ها پیرامون موضوع
گام سوم: اجرای تبلیغ
الف: مبلغ غدیر، آنچه را که مناسب می بیند طبق مباحث آموزش دیده اجرا کند.
ب: تبلیغ عمومی وعنوان "تبلیغ غدیر در ماه مبارک رمضان" صرفا در همه جا به عنوان یک فرهنگ
ایشان بیان کردند: اصل و مبنی در قرآن ولایت است، این اصل در ماه مبارک رمضان با قرائت قرآن همراه با تکرار، در ذهن مخاطب به مراتب موثر تر خواهد بود.
در پایان صحبت های ایشان کتاب غدیر با قرآن، نسخه فوری به حضار هدیه داده شد.

چهارمین دوره تربیت مبلغ غدیر ویژه مناسبت ها 1396(غدیر و ماه رمضان)

در ادامه جلسه مولف و محقق گرانقدر حوزه غدیر حجت الاسلام محمدباقر انصاری به بیان و شرح آیاتی از آیات متعدد در رابطه با غدیر پرداختند.
ایشان با اشاره به این مطلب که لازم نیست مبلغ غدیر مباحث غدیر را همیشه از ابتدای عرفی و کلامی بحث تبلیغ غدیر نماید توصیه کردند: سعی کنید همواره غدیر را از زاویه ای مطرح کنید که برای مخاطب تکراری نبوده و قابل پیش بینی نباشد.
ایشان با بیان مثال هایی در این رابطه و بیان داستانهایی در رابطه با غدیر ذهن مبلغین غدیر را با چگونگی بکار گیری این روش آشنا کردند.
مولف مجلدات متعدد غدیر با شرح چگونگی بیان آیات در ماه مبارک رمضان و استفاده از هر فرصتی در ماه قرآن بیان کردند که قرآن بهترین سند برای ما، در اثبات امامت و ولایت ائمه هدی علیهم السلام است.
ایشان فرمودند: خود باوری، در وجود شخصی که خودش را مبلغ می داند باید وجود داشته باشد، و نیز همه ی جوانب را در غدیر لحاظ کردن و بیان کردن بسیار مهم است چرا که افکار و سلیقه های مختلفی در بین مردم هست.

استاد با تذکر به این مطلب که توجه به زندگی مستبصرین بسیار مهم است چرا که هر کدام بر وجهی خاصی به اسلام گرویده اند، گفتند: ما مبلغین می توانیم با مثال های ساده و داستان های کوتاه در روایات و آیات قرآن مخاطبین را برای پذیرش مسئله غدیر آماده کنیم.
همچنین توصیه کردند: آیاتی که مرتبط با غدیر است، را ابتدا با تمام خصوصیات (شان نزول،داستان و روایت ) بیان کنیم بعد در آخر اشاره به مسئله ی غدیر بشود چراکه این شیوه برای مستمعین جذابیت دارد. بعنوان مثال آیات 33تا۳۵ سوره ی مبارک قیامه تنها آیاتی است که در وصف هیچ نمرود و فرعونی جز منکرین روز غدیر نازل نشده است. به روایات ذیل این ایه در کتاب غدیر در قران و قران در غدیر استاد انصاری مراجعه کنید.
توصیه دیگر استاد این بود: همچنین شما را سفارش به خواندن سوره مبارک مدثر و توجه کردن به آیات ان را دارم و در ذیل این آیات مراجعه شود به تفاسیر قران و کتاب بحار ج۳۰ص۱۶۷ در مورد کلمه "زفر" تتبع کنید و مطالب پیرامون آن را انتخاب و بیان کنید.
این جلسه در ساعت 18 به پایان رسید و از محتوای این دوره و دو دوره قبل طبق برنامه در تاریخ معین شده آزمون برگزار می گردد.

چهارمین دوره تربیت مبلغ غدیر ویژه مناسبت ها 1396(غدیر و ماه رمضان)    چهارمین دوره تربیت مبلغ غدیر ویژه مناسبت ها 1396(غدیر و ماه رمضان)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.