فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

سیزدهم محرم:اسراى اهل بيت عليه السلام در مجلس ابن زياد

سیزدهم محرم

1- اسراى اهل بيت عليه السلام در مجلس ابن زياد:

پس از آنكه اسرا و سرهاى مقدس شهدا را در كوفه گردانيدند، ابن زياد در كاخ خود نشست و دستور داد سر مطهر امام حسين عليه السلام را در برابرش گذاشتند. آنگاه زنان و كودكان آن حضرت را به همراه امام سجّاد عليه السلام‏در حاليكه به طناب بسته بودند وارد مجلس نموده، در برابر تخت آن ملعون ايستاده نگه داشتند. در اين حال درباريان آن ملعون به تماشا ايستاده بودند. (الوقايع و الحوادث: ج 4، ص 63. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 256)

2 - اسراى اهل بيت عليه السلام در زندان كوفه:

پس از مجلس شوم ابن زياد، اهل بيت عليهم السلام را با غل و زنجير وارد زندان كوفه نمودند. (الوقايع و الحوادث: ج محرم‏ص 94. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 263)

3 - خبر شهادت امام حسين عليه السلام در مدينه و شام:

ابن زياد به مدينه و شام نامه نوشت و خبر شهادت امام حسين عليه السلام را منتشر ساخت. (الوقايع و الحوادث: ج محرم، ص 96. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 263)

4 - شهادت عبدالله بن عفيف:

عبدالله بن عفيف ازدى بزرگوارى از اصحاب امیرلمومنین عليه السلام بود و در جنگهاى جمل و صفين دو چشم خويش را از دست داده بود. لذا مشغول عبادت بود.
او هنگا می كه شنيد پسر زياد ملعون به امیرلمومنین و امام حسين عليه السلام نسبت كذب می ‏دهد، از ميان جمعيت برخاست و گفت: ساكت باش اى پسر مرجانه، دروغگو توئى و پدر تو كه به تو اين مقام را داد. اى دشمن خدا! فرزندان پيامبر صلّى الله عليه و آله را می ‏كشى و در منابر مؤمنين اينچنين سخن می ‏گوئى؟ مأموران خواستند متعرض او شوند كه با كمك قبيله‏ اش به خانه رفت، ولى بعد آمدند و خانه او را محاصره كردند. پس از رشادت هاى او و دخترش دستگير شد و همانطور كه از خدا خواسته بود به دست بدترين خلق يعنى ابن زياد به شهادت رسيد.
(الوقايع و الحوادث: ج 4، ص 80، 87 - 88)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir