بررسی تعداد جمعیت حاضر در غدیر

بررسی تعداد جمعیت حاضر در غدیر

نویسنده : امام، سید جلال؛

درباره تعداد جمعیت حاضر در روی‌داد مهم و تاریخی غدیر خم‌ اقوال و روایات متفاوتی وجود دارد.در این نوشتار،ضمن بررسی این‌ روایات،تلاش شده است با ملاحظه شواهد و قراین،و با شیوه‌ تحلیلی،در مورد جمعیت مدینه در سال‌های پایانی حیات‌ رسول خدا صلی الله علیه و آله،و نیز با بهره‌گیری از دیگر قرارین تاریخی،تعداد حاضران در غدیر محاسبه شود.

خلاصه ماشینی:

"ازاین‌رو شیعه به شدت به این جریان توجه داشته و هنگام بحث در مورد جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله،آن را به عنوان اساسی‌ترین دلیل برای حقانیت خود و امامت امام علی علیه السلام معرفی کرده و از آن بهره برده است. آری در یک صورت می‌توان پذیرفت که مردم عراق در غدیر حضور داشته‌اند و آن این‌که حج‌گزاران عراقی به همراه پیامبر صلی الله علیه و آله به غدیر آمده و از آن‌جا راه خود را جدا کرده باشند که در نقشه به صورت نقطه‌چین نشان داده شده است. 1 چنان‌چه اعداد این روایت را جمع نماییم عدد 3903 به دست می‌آید؛2یعنی مهاجر و انصاری که از مدینه در سال هشتم برای فتح مکه همراه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شدند جمعیتی حدود شش‌هزار نفر بوده‌اند و این موافق با همان احتمال ماست. واقدی می‌نویسد:چون رسول خدا صلی الله علیه و آله موضوع جنگ را آشکار فرمود میان مسلمانان اهل بادیه و اطراف مدینه کسی را گسیل فرمود و پیام داد:هر کس به خدا و روز رستاخیز معتقد است باید که ماه رمضان در مدینه حاضر باشد و به هر ناحیه،رسولی گسیل داشت آن‌چنان که قبایل اسلم،غفار،مزینه،جهینه و اشجع در مدینه جمع شدند و آن‌ها و اعراب دیگر از مدینه بیرون آمدند،ولی بنی سلیم در قدید به پیامبر پیوستند. 6. در جریان فتح مکه و نیز غزوه تبوک احساس مسئولیت نسبت به جنگ سبب می‌شود جمعیت بیشتری پیامبر صلی الله علیه و آله را همراهی نمایند،در حالی که در سال دهم صرفا حج‌گزاردن با پیامبر است که می‌تواند انگیزه‌ای برای مسلمانان باشد."

 جهت مشاهده متن کامل مقاله کلیک کنید...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.