حدیث غدیر و نهج البلاغه

حدیث غدیر و نهج البلاغه

نویسنده:طباطبایی، سید کاظم

یکی از استوارترین دلیلهای شیعیان بر امامت و ولایت امام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام حدیث غدیر است. با آنکه در نهج البلاغه در مواضع متعدد هم بر مقام ممتاز اهل بیت علیهم‌السلام تأکید شده و هم برای اثبات شایستگی اهل بیت و از جمله شخص امیرالمؤمنین علیه‌السلام به وصایت و نص رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله استدلال شده است، اما در این کتاب ذکر صریحی از حدیث غدیر به چشم نمی‌خورد. از این‌رو، برای برخی این پرسش به میان آمده که چرا امام در برابر مخالفان به حدیث غدیر احتجاج نکرده است. تدارک پاسخی برای این پرسش بر عهده این مقاله نهاده شده است. خواننده در این مقاله خواهد دید هر چند حدیث مزبور در نهج‌البلاغه انعکاس نیافته، اما امام بارها به آن حدیث استدلال کرده است.

خلاصه ماشینی:

"با آنکه در نهج البلاغه در مواضع متعدد هم بر مقام ممتاز اهل بیت علیهم‌السلام تأکید شده و هم برای اثبات شایستگی اهل بیت و از جمله شخص امیرالمؤمنین علیه‌السلام به وصایت و نص رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله استدلال شده است، اما در این کتاب ذکر صریحی از حدیث غدیر به چشم نمی‌خورد. پس حسان بر زمین بلندی ایستاد و مسلمانان برای شنیدن سخن او گردنها را دراز کردند و او خواندن آغاز کرد و گفت: ینادیهم یوم الغدیر نبیهم بخم و اسمع بالرسول منادیا و قال فمن مولاکم و ولیکم؟ فقالوا و لم یبدوا هناک التعادیا إلهک مولانا و انت ولینا و لن تجدن منا لک الیوم عاصیا فقال له: قم یا علی فاننی رضیتک من بعدی اماما و هادیا فمن کنت مولاه فهذا ولیه فکونوا له انصار صدق موالیا هناک دعا اللهم وال ولیه فکن للذی عادی علیا معادیا (1) پس از سرودن این اشعار رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به او گفت: ای حسان، تا ما را با زبان خود یاری می‌کنی (2) همواره به روح القدس مؤید باشی (3) . وقتی عمر خلافت را میان شش تن به شوری وا نهاد، بنا به نقل ابوالطفیل عامر بن واثله که بر در ایستاده بود، علی علیه‌السلام بر یک یک مناقب خود از حاضران اقرار گرفت و از جمله در ______________________________ 1ـ از باب نمونه می‌توان از این اثر یاد کرد: نهج السعادة فی مستدرک نهج‌البلاغه، محمد باقر محمودی، تهران، 1376ش.""

 جهت مشاهده متن کامل مقاله کلیک کنید...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.