عظمت غدیر (1)

عظمت غدیر (1)

نویسنده:فاکرمیبدی، محمد

خلاصه ماشینی:

"این سخن درحقیقت‌بیانگر نشانه‌های جغرافیایی و تاریخی غدیر است‌که می‌فرماید: آن روز زیر درختان تنومند، آیاتی نازل شد که مبین‌اراده خدا برای بندگان خالص، مخلص و برگزیده است. عظمت روز غدیر، بدان جهت است که ظرف ظهور اراده خدا و زمان‌ابلاغ مهمترین پیام الهی است; پیامی که ابلاغ نشدنش، رسالت راناتمام می‌گذارد; «و ان لم تفعل فما بلغت رسالته‌» روزی است که گشایش و فرج برای اسلامیان حاصل شد و آنان که‌نگران سرنوشت امت اسلام پس از پیامبر(ص)بودند، نگرانیشان برطرف‌گردید. غدیر روزی است که خداوند به وسیله پیامبر(ص)مردم را به مسیرآینده‌شان راهنمایی کرد، حقایق را گفت و ولی‌امر را معرفی کرد. درجریان غدیر، بدون‌هیچ پرده پوشی و به دور از هرگونه کنایه و اشاره، با صراحت‌تمام به معرفی علی(ع)به عنوان ولی امر پرداخت و راه هرگونه‌توجیه را بست; چرا که فرمود: «من کنت مولاه فعلی مولاه‌» از این رو، امام فرمود: غدیر روز تنصیص است. » قبل از واقعه غدیر، نگرانیهایی درباره آینده اسلام وجود داشت‌و حتی پیامبر(ص) نیز این نگرانی را ابراز می‌کرد; برای نمونه،درحدیث ثقلین و خطبه حجه‌الوداع فرمود: «فانظروا کیف تخلفونی‌فی الثقلین‌» ; تامل کنید که چگونه پس از من با ثقلین(قرآن وعترت)برخورد می‌کنید؟ اما پس از جریان غدیر این نگرانی به شادی مبدل می‌شود: «الله‌اکبر علی اکمال الدین و اتمام النعمه و رضی الرب برسالتی‌والولایه لعلی من بعدی. افزون بر این، در همان روز آسایش و امنیت پیامبر را تضمین‌کرد و فرمود: «والله یعصمک من الناس‌» علی(ع)نیز فرمود: «وضمن له عصمته منهم‌» پس از این جهت نیز غدیر روز آسودگی است."

 جهت مشاهده متن کامل مقاله کلیک کنید...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.