به پایگاه تخصصی غدیرستان خوش آمديد

همراه ما باشید با :

  •  مهندسی تبلیغ غدیر 
  •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
  •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

هواشناسی غدیر: در پاسخ به پرسش «آیا در غدیر هوا گرم بود؟»

هواشناسی غدیر: در پاسخ به پرسش «آیا در غدیر هوا گرم بود؟»

نویسنده: موسوی واعظ، سید رضا؛ آهنگران، محمد رسول؛ مکی، بی بی صدیقه؛

نوشتار حاضر نقد و تحليل شبهه اي درباره غدير است كه اخيراً در فضاي مجازي، در قالب مقاله، پرسش و نظر، با عنوان «آيا در غدير هوا گرم بود؟» انتشار يافته است. در اين شبهه با بيان اينكه واقعه غدير مصادف با اسفندماه بوده و گرماي هوا در اين فصل، بعيد و بلكه غيرممكن است، ادعا شده استدلال شيعه بر انتصاب علي† به عنوان جانشين پيامبر صلي الله عليه و آله بي اساس است. در پاسخ به اين پرسش، با بررسي اقليمي و تاريخي غدير و با روش تحليلي- كتابخانه اي، اثبات مي شود كه ادله امامت بلافصل علي† منحصر به حديث غدير نيست؛ دلالت كلمه «مولا» در حديث بر ولايت منصوص علي†، متوقف بر گرماي هوا در آن روز نيست؛ گرماي هوا، در زمستان در آن منطقه جغرافيايي بُعد علمي، عقلي و يا عادي ندارد؛ روز واقعه غدير به استناد روايات اهل سنت هوا به شدت گرم بوده است و انكار گرمي هوا، برابر با تكذيب صحت صحاح و بي تاثير در مسئله غدير مي باشد.نوشتار حاضر نقد و تحليل شبهه اي درباره غدير است كه اخيراً در فضاي مجازي، در قالب مقاله، پرسش و نظر، با عنوان «آيا در غدير هوا گرم بود؟» انتشار يافته است. در اين شبهه با بيان اينكه واقعه غدير مصادف با اسفندماه بوده و گرماي هوا در اين فصل، بعيد و بلكه غيرممكن است، ادعا شده استدلال شيعه بر انتصاب علي† به عنوان جانشين پيامبر صلي الله عليه و آله بي اساس است. در پاسخ به اين پرسش، با بررسي اقليمي و تاريخي غدير و با روش تحليلي- كتابخانه اي، اثبات مي شود كه ادله امامت بلافصل علي† منحصر به حديث غدير نيست؛ دلالت كلمه «مولا» در حديث بر ولايت منصوص علي†، متوقف بر گرماي هوا در آن روز نيست؛ گرماي هوا، در زمستان در آن منطقه جغرافيايي بُعد علمي، عقلي و يا عادي ندارد؛ روز واقعه غدير به استناد روايات اهل سنت هوا به شدت گرم بوده است و انكار گرمي هوا، برابر با تكذيب صحت صحاح و بي تاثير در مسئله غدير مي باشد.

خلاصه ماشینی:"این شبهه درواقع یکی از قرائن ارادة معنای «اولی به تصرف» در استعمال کلمة «مولا» در حدیث غدیر را هدف قرار داده و مدعی است هوا در آن روز گرم نبوده تا مؤیدی باشد بر اینکه پیامبر اکرم( مطلب مهمی چون مسئلة جانشینی و خلافت را مطرح کرده باشند. 2. یگانه مؤید معنای ولی، گرمای هوا نیست مطلب دوم اینکه استدلال‌کننده ادعای نفی اصل حدیث غدیر را ندارد، بلکه چنان وانمود می‌کند که اگر هوا در غدیر گرم نبوده است، پس قطعا مراد پیامبر( از «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» بیان دوستی و محبت ایشان است؛ چراکه دیگر محذوری برای این معنا وجود ندارد. نویسندة مقالة «آیا در غدیر هوا گرم بود؟» پس از تبدیل تاریخ قمری به شمسی، با ابراز شگفت‌زدگی فراوان شیعیان را به کذب و هذیان متهم می‌کند و در بخشی از کلام خود می‌گوید: اثبات دروغ بودن این ادعا [گرمای هوا در غدیر] بدین شکل است: ماجرای غدیر در روز 18 ذی‌الحجه سال 10 هجری پیش آمد؛ اگر تقویم‌ها را ورق زده و به عقب برگردیم خواهیم دید که روز غدیر دقیقا با 28 اسفند مصادف خواهد بود، یعنی انتهای فصل زمستان. . آنچه مسلم است؛ اینکه رمی جمرة عقبه را رسول اکرم( - در واپسین حج خود یعنی حجۀ‌الوداع - چند روز پیش از واقعة غدیر انجام داده‌اند و قریب به اتفاق کتب روایی صحیح اهل‌سنت آن روزها را - که انتظار می‌رود هوا بسیار سردتر از آخر اسفند و اول فروردین باشد- آنچنان گرم توصیف کرده‌اند که رسول الله( هنگام رمی جمره، تحملش را نداشته‌اند و استظلال نموده‌اند!"

 جهت مشاهده متن کامل مقاله کلیک کنید...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir